Biegi narciarskie: troje Polaków na podium w Seefeld

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 14.12.2019, 15:57

Troje Polaków stanęło na podium w pierwszym dniu zmagań w Pucharze Austrii w Seefeld. Wyścigi sprinterskie klasykiem w kategorii juniorek młodszych zdominowała Karolina Kaleta. Jej starsza siostra Weronika była trzecia w rywalizacji seniorskiej. W gronie juniorów młodszych w finale wystąpiło dwóch Polaków – Piotr Sobiczewski zajął 2. miejsce, a Artur Bożek był 4.

Pierwotnie polscy zawodnicy mieli w planach starty w niemieckim Oberwiesenthal na trasach przyszłorocznych mistrzostw świata juniorów. Z powodu złych warunków i braku śniegu rywalizację w Niemczech odwołano. W tej sytuacji kadra A kobiet oraz młodzieżówka udała się do Seefeld na dwudniowe zmagania w Pucharze Austrii. W sobotę odbyły się biegi sprinterskie techniką klasyczną w dwóch kategoriach wiekowych – oddzielnie rywalizowali juniorzy młodsi (do lat 18) oraz seniorzy.

Troje juniorów w finale sprintu

W gronie juniorek i juniorów młodszych kwalifikację do ćwierćfinałów uzyskiwało 16 najlepszych zawodników (w każdym ćwierćfinale biegło 4 biegaczy). Eliminacje dziewcząt wygrała Karolina Kaleta, uzyskując czas o ponad 1,5 sek. lepszy od Niemki Lary Dellit. Do 1/4 finału awansowały także Anna Berezecka (7. czas), Laura Legierska (13.) i Hanna Popko (15.). Poza ćwierćfinałami Karolina Kukuczka, która zajęła 21. miejsce w stawce 42. biegaczek.

Karolina Kaleta nie dała szans rywalkom także w fazie pucharowej. 17-latka wygrała w Seefeld wszystkie biegi, potwierdzając świetną dyspozycję, którą prezentuje od początku sezonu. W finale Kaleta pokonała trzy reprezentantki Niemiec, finiszując blisko sekundę szybciej od Germany Thannheimer. Dobry start w Seefeld ma za sobą także trenująca w kadrze młodzieżowej Anna Berezecka. Polka wygrała swój ćwierćfinał, jednak w półfinale musiała uznać wyższość trzech rywalek z Niemiec. W ćwierćfinałach odpadły Hanna Popko (3. w swoim biegu) i Laura Legierska (4.).

Dobrą formę w Seefeld zaprezentowali również juniorzy młodsi z kadry młodzieżowej. Trzech zawodników awansowało do ćwierćfinałów: Robert Bugara był 9., Artur Bożek 11., Piotr Sobiczewski 16. Kolejnych trzech Biało-Czerwonych otarło się o awans, zajmując w stawce 45. zawodników odpowiednio lokaty: 17. (Sebastian Bryja), 18. (Łukasz Gazurek) i 21. (Bartosz Cielniak).

W rywalizacji ramię w ramię świetnie prezentował się Piotr Sobiczewski. Choć Polak awansował do 1/4 z ostatnim czasem, najpierw wygrał swój ćwierćfinał, później zajął drugie miejsce w biegu półfinałowym, by w decydującym wyścigu ulec tylko Maxowi Bernausenowi z Niemiec. W finale mieliśmy także drugiego reprezentanta – Artur Bożek ostatecznie był 4. W ćwierćfinale odpadł Robert Bugara, ale to zawodnik, który preferuje biegi dystansowe.

Polski Związek Narciarski wczoraj podał skład reprezentacji na młodzieżowe igrzyska olimpijskie w Loznannie. W kadrze znaleźli się: Karolina Kaleta, Karolina Kukuczka, Hanna Popko, Robert Bugara, Sebastian Bryja i Piotr Sobiczewski.

Sprint stylem klasycznym juniorek młodszych (U18)
21. KAROLINA KUKUCZKA

Sprint stylem klasycznym juniorów młodszych (U18)
21. Bartosz Cielniak

(drukowanymi literami wyróżniono reprezentantów Polski na młodzieżowe igrzyska olimpijskie w Lozannie - YOG 2020)

Starsza siostra nie chciała być gorsza

W rywalizacji seniorskiej na najniższym stopniu podium stanęła Weronika Kaleta. Polka w eliminacjach zajęła 8. pozycję, wygrała ćwierćfinał i półfinał, a w decydującym biegu finiszowała za Niemkami: Anne Winkler i Nadine Hermann. Do półfinału dotarła również Magdalena Kobielusz, która w kwalifikacjach była 15. W ćwierćfinale Polka zajęła 3. lokatę, ale dzięki czasowi znalazła się w czołowej "12". Bieg półfinałowy ukończyła na miejscu 5. Izabela Marcisz w kwalifikacjach uzyskała 10. wynik w gronie 55. biegaczek, ale w ćwierćfinale nie stanęła na starcie. Przez eliminacje sprintu nie przebrnęły: Marcelina Wojtyła (38. miejce), Ewelina Kołodziej (39.) i Julia Demkowska (47.). Przeziębione Monika Skinder i Eliza Rucka nie przystąpiły do kwalifikacji.

Słabo wypadli polscy zawodnicy w wyższej kategorii wiekowej. Grzegorz Zawada i Wojciech Wojtyła przepadli w kwalifikacjach sprintu zajmując odpowiednio 45. i 85. pozycję w gronie 96. biegaczy. Finałową rywalizację sprinterów wygrał Szwajcar Ueli Schnider.

Jutro w Seefeld biegi na 5 km i 10 km techniką klasyczną.