Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: Czerwonka i Bosiek poza "10" na 1000 metrów

• Data publikacji: 14.12.2019, 12:48

Zakończył się drugi dzień zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w japońskim Nagano. W zmaganiach grupy A mieliśmy tylko dwie Polki na dystansie 1000 metrów. Natalia Czerwonka zajęła 12. miejsce, a Karolina Bosiek była 17.

W swoim biegu na 1000 metrów Natalia Czerwonka była szybsza od Xin Zhao. Polka uzyskała czas 1:16,730 i zajęła 12. miejsce. Druga z Polek, Karolina Bosiek uplasowała się na 17. pozycji z wynikiem 1:16,919. Po triumf sięgnęła Brittany Bowe z rekordem toru 1:14,344. Amerykanka była zdecydowanie lepsza od pozostałych rywalek, bo drugą Miho Takagi i trzecią Sanneke de Neeling wyprzedziła o 55 setnych. W grupie B Andżelika Wójcik była 15. z czasem 1:20,734.

Wcześniej Natalia Czerwonka dobrze zaprezentowała się w rywalizacji grupy B na 3000 metrów. Polska panczenistka była 4. z wynikiem 4:10,825 i przegrała o 3,25 sekundy z Naną Takagi. Karolina Gąsecka zajęła 10. miejsce (4:14,281 - rekord życiowy), a Magdalena Czyszczoń była 12. (4:15,080). Zmagania grupy A z rekordem toru 4:00,243 wygrała Ivanie Blondin. Kanadyjka wyprzedziła o 1,73 sekundy Martinę Sablikową i o 2,80 sekundy Isabelle Weidemann.

Marcin Bachanek, Artur Janicki i Szymon Pałka nie ukończyli wyścigu drużynowego w grupie B. W grupie A najlepsi okazali się Rosjanie z czasem 3:42,939. Drugie miejsce zajęli Japończycy, którzy pojechali tylko o 6 setnych sekundy wolniej. Na trzeciej pozycji ze stratą prawie 2 sekund uplasowali się Kanadyjczycy.

Rosjanie zdominowali także zmagania na 500 metrów. Wiktor Mustakow ustanowił rekord toru 34,508 i wygrał z przewagą setnej sekundy nad Pawłem Kuliżnikowem. Różnice były niewielkie, bo trzeci Yuma Murakami stracił do zwycięzcy 3 setne. W grupie B wystartowało trzech polskich panczenistów. Najlepiej z nich zaprezentował się Piotr Michalski, który zajął 8. miejsce z czasem 35,456. Artur Nogal był 10. (35,464), a Damian Żurek 14. (35,627).