Łyżwiarstwo figurowe - GP: Nathan Chen ze złotem i rekordem świata

• Data publikacji: 08.12.2019, 13:35

Amerykanin Nathan Chen złotym medalistą finału zawodów z cyklu Grand Prix odbywającego się w Turynie. Dwukrotny mistrz świata ustanowił nowy rekord świata za program dowolny oraz w łącznej ocenie sędziowskiej. Pokonał swoich rywali miażdżącą przewagą 44. punktów. Dwukrotny mistrz olimpijski Japończyk Yuzuru Hanyu wywalczył srebro, z kolei brąz trafił w ręce Francuza Kevina Aymoza.

Emocjonujący finał w konkurencji solistów za nami. Na najwyższym stopniu podium stanął aktualny mistrz świata Amerykanin Nathan Chen, który pokonał swoich rywali 44. punktową przewagą. Na tym nie koniec, bowiem programem dowolnym oraz w łącznej ocenie sędziowskiej ustanowił nowy rekord świata, bijąc tym samym swoje własne rekordy ustanowione podczas tegorocznych Mistrzostw Świata! Występujący do utworu Eltona Johna "Rocketman" zaprezentował przed publicznością bezbłędny i fenomenalny program, dowolny. Dwukrotny mistrz świata wykonał perfekcyjnie pięć skoków z czterema obrotami m.in. kombinację poczwórnego Flipa z potrójnym Toeloopem. Piruety wykonane przez Nathana Chena ocenione zostały na czwarty poziom trudności, z kolei sekwencja kroków na trzeci. Mistrz Stanów Zjednoczonych programem dowolnym ustanowił najlepszy wynik sezonu i zarazem nowy rekord świata wynoszący 224.92 pkt. W łącznej ocenie Amerykanin uzyskał zawrotny wynik 335.30, co także jest rekordem świata! Tym samym Nathan Chen po raz trzeci zwyciężył w finale zawodów Grand Prix.

Panujący mistrz olimpijski Yuzuru Hanyu, który wczoraj (7.12) obchodził swoje 25. urodziny wywalczył srebrny medal. Japończyk w programie dowolnym do utworu "Origin" podobnie jak Nathan Chen zaprezentował aż pięć skoków z czterema obrotami wśród nich m.in. poczwórnego Rittbergera oraz Lutza z czterema obrotami. Nie zabrakło piruetów oraz trudnej sekwencji kroków ocenionych na czwarty poziom trudności. Do programu dowolnego dwukrotnego mistrza świata niestety wkradły się błędy podczas wykonywania kombinacji poczwórny Toeloop z potrójnym Flipem, kiedy to drugi skok został dokręcony na lodzie. Z kolei kombinacja potrójny Axel z podwójnym Toeloopem nie wyszła, ponieważ Hanyu wykonał zaledwie pojedynczego Axla. Czterokrotny zwycięzca finału zawodów Grand Prix za swój występ utrzymany w zawrotnym tempie uzyskał 194.00 pkt, co w łącznej ocenie dało 291.43.

Brązowy medal trafił w ręce reprezentanta Francji Kevina Aymoza, który przed publicznością w Turynie zaprezentował się do "Lighthouse". Mistrz Francji wykonał m.in. kombinację poczwórnego Toeloopa z potrójnym czy sekwencję kroków ocenioną na czwarty poziom trudności. Gdyby nie upadek przy poczwórnym Toeloopie program dowolny Francuza byłby bezbłędny. Mimo to reprezentujący barwy Francji swoim występem ustanowił nowy rekord sezonu wynoszący 178.92 pkt. W łącznej ocenie sędziowskiej Kevin Aymoz uzyskał 275.63 i tym samym zdobył swój pierwszy medal podczas finału zawodów z cyklu Grand Prix.