Żeglarstwo - MŚ: dwie polskie załogi z kwalifikacją olimpijską
Sailing Energy

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 08.12.2019, 00:25

Świetne wieści dotarły do nas z nowozelandzkiego Auckland z mistrzostw świata w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Zarówno załoga Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w 49erze jak i załoga Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda w 49erFX wywalczyły kwalifikację na igrzyska w Tokio.

Nie był to najlepszy dzień w wykonaniu Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego. Polacy w dwóch ostatnich wyścigach zajęli odpowiednio 19. i 15. lokatę. Bezpośredni rywale naszych żeglarzy również nie zaprezentowali się najlepiej, dzięki czemu załoga Przybytek/Kołodziński utrzymała 10. pozycję i awansowała do wyścigu medalowego. W nim nasza eksportowa para zajęła ostatnie miejsce i zakończyła mistrzostwa na dziesiątej lokacie. Ważniejsze jest jednak to, że Polacy znaleźli się wśród czterech załóg, które wywalczyły kwalifikację olimpijską. Oprócz naszej pary udział w igrzyskach zagwarantowały sobie kraje: Austria, Hiszpania i Holandia. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w dwóch ostatnich startach zajęli 6. i 11. pozycję i zakończyli zawody na 25. miejscu. Mistrzami świata zostali Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke. Srebro wywalczyli Niemcy Erik Heil i Thomas Ploessel, a brąz Brytyjczycy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bitchell.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda podobnie jak koledzy z reprezentacji nie zachwyciły. W dwóch ostatnich wyścigach finałowych uplasowały się na 25. i 16. miejscu. Polki zakończyły zmagania na 12. pozycji i obok załóg z: Niemiec, Argentyny, USA, Hiszpanii i Singapuru wywalczyły przepustki na igrzyska w Tokio. Po tytuł mistrzowski sięgnęły Holenderki Annemiek Bekkering i Anette Duetz, które wyprzedziły Brazylijki Martinę Soffiatti Grael i Kahenę Kunze. Podium uzupełniły Dunki Ida Marie Baad Nielsen i Marie Thusgaard Olsen.

W klasie Nacra 17 złote medale wywalczyli Włosi Vittorio Bissaro i Maele Frascari. Na drugi stopień podium w ostatniej chwili wskoczyli Duńczycy Lin Cenholt i Cp Lubeck. Brązowy medal zawisł na szyi Australijczyków Jasona Waterhouse'a i Lisy Darmanin. Po olimpijskie przepustki sięgnęły załogi z: Hiszpanii, Francji, Niemiec, USA i Norwegi.