Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: drużyna sprinterek na podium!

• Data publikacji: 06.12.2019, 15:59

Drużyna polskich sprinterek w składzie Kaja Ziomek, Karolina Bosiek i Angelika Wójcik zajęły 3. miejsce w sprincie drużynowym na zawodach Pucharu Świata w Nur-Sułtan. Polki przegrały jedynie z Holenderkami i Rosjankami.

Sprint drużynowy kobiet rozegrano na koniec pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata w Nur-Sułtan. W zmaganiach w stolicy Kazachstanu wystartowało zaledwie sześć zespołów. Polki w składzie Kaja Ziomek, Karolina Bosiek i Angelika Wójcik zmierzyły się w pierwszym biegu z Koreankami. Reprezentantki naszego kraju pojechały bardzo dobrze i uzyskały czas 1:30,091, zdecydowanie pokonując rywalki. W drugiej parze Chinki i Białorusinki pojechały wolniej od Polek i oznaczało to, że nasze panczenistki są już w najlepszej trójce. W ostatnim wyścigu Holenderki (De Jong/Leerdam/De Jong) pewnie wygrały z Rosjankami. Drużyna z Holandii wyprzedziła o 1,74 sekundy Rosję i o 2,13 Polskę. Po raz pierwszy w historii Polki stanęły na podium sprintu drużynowego. To także pierwsze polskie podium w tym sezonie Pucharu Świata.

Drużyna mężczyzn w składzie Artur Nogal, Piotr Michalski i Damian Żurek zajęła 7. miejsce z wynikiem 1:23,304. Wygrały Holendrzy przed Norwegami i Szwajcarami. Nogal i Michalski wystartowali w grupie A na 500 metrów. Lepiej zaprezentował się Artur Nogal, który po awansie z grupy B zajął dobre 11. miejsce z czasem 35,102. Piotr Michalski był 17. z wynikiem 35,215 i utrzymał się w grupie A. Zawody zdominowali Rosjanie. Wygrał Wiktor Mustakow (34,636), który wyprzedził o setną sekundy Rusłana Muraszowa. Podium uzupełnił Kanadyjczyk Alex Boisvert-Lacroix. W grupie B najlepszy był Japończyk Takuya Morimoto. Artur Waś (35,481) zajął 10. pozycję, a Damian Żurek (35,606) był 15.

Natalia Czerwonka na dystansie 1000 metrów uzyskała czas 1:16,676. Zapewniło jej to 13. miejsce. Wygrała Brittany Bowe z wynikiem 1:14,280. Amerykanka wyprzedziła o 47 setnych Darię Kaczanową i o 81 setnych Olgę Fatkulinę. Przed startem w sprincie drużynowym w grupie B na 1000 metrów wystartowały Kaja Ziomek i Karolina Bosiek. Polki uplasowały się odpowiednio na 6. i 8. miejscu.

Magdalena Czyszczoń zajęła 7. miejsce w zawodach grupy B na 5000 metrów z czasem 7:14,980. Karolina Gąsecka była 18. z rezultatem 7:25,640 i teraz jest to jej rekord życiowy. W grupie A zabrakło polskich panczenistek, a wygrała Ivanie Blondin z rekordem toru - 6:54,945. Kanadyjka wyprzedziła tylko o 5 setnych Martinę Sablikową. Podium uzupełniła druga z Kanadyjek, Isabelle Weidemann ze stratą 86 setnych.