Pływanie - ME: brązowy krążek Cieślaka

• Data publikacji: 05.12.2019, 18:25

Drugi dzień Mistrzostw Europy w Glasgow i trzeci medal dla Polski! Po wczorajszym indywidualnym złocie i srebrze w sztafecie, do Polskiej kieszeni trafił brązowy krążek zdobyty przez Marcina Cieślaka.

27-latek w półfinałach na 100 m stylem motylkowym zajął czwartą lokatę, jednak gdy przyszło do najważniejszego starcia, nie pozwolił zepchnąć się z podium. Gdy wykonywał ostatni nawrót wciąż nie wiadomo było, czy uda mu się utrzymać na trzeciej pozycji, tuż za Polakiem podążał bowiem Gueres. Cieślak wykazał się większą wytrzymałością i siłą od swojego rywala, zatrzymując zegar po 49.75, o dwie setne sekundy szybciej niż Turek, dzięki czemu powiększył dorobek naszej drużyny o trofeum w kolorze brązu.

Medalowy dorobek biało-czerwonych będzie mógł się powiększyć już jutro, bowiem kolejna dwójka naszych pływaczek wywalczyła prawo startu w finałach. Jako pierwsza po medalowy bilet sięgnęła Katarzyna Wasick, zajmując szóstą lokatę w wyścigu na 100 m stylem dowolnym. Startującej razem z nią Katarzynie Fiedkiewicz niestety nie udało się awansować - zajęła bowiem dopiero 14. miejsce. Drugą przepustkę do finału wywalczyła Alicja Tchórz, która, dzięki rezultatowi 59.01 osiągniętym na 100 m stylem zmiennym, uplasowała się na piątym miejscu.

Największe emocje bezdyskusyjnie przyniosły dwa ostatnie starcia popołudniowej sesje. Podwójnie rekordowy okazał się sprint pań stylem motylkowym. Melanie Henique poprawiła najlepszy wynik ME, od czterech lat należący do Sary Sjoestroem, pokonując dystans w 24.56. Cieszyć się z wyniku 25.28 mogła piąta dziś Anastazja Szkurdaj, bowiem od dziś jest to nowy rekord Europy juniorów. Przysłowiową "wisienką na torcie" był jednak start rosyjskiej sztafety mieszanej. Kolesnikow, Morozow, Surkowa i Kamenewa popisali się zgraniem i szybkością, które zaowocowały nowym rekordem Europy i świata - 1:36.22.