Pływanie - ME: Kawęcki ze złotym medalem, sztafeta ze srebrem!

• Data publikacji: 04.12.2019, 18:08

Radosław Kawęcki dał z siebie wszystko i w Glasgow, jako pierwszy, sięgnął po złoty medal Mistrzostw Europy 2019. Polak był najszybszy w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym. Co rozpoczął "Kawa", zakończyła sztafeta, zamykając pierwszy dzień zmagań srebrnym medalem!

Polaka spotkał nie lada zaszczyt otworzenia w Glasgow worka z medalami. W eliminacjach zajął drugie miejsce, udowadniając, że jest pretendentem do medalu. Niewiadomą było - jakiego koloru? Pierwszy finał tegorocznych ME Kawęcki rozpoczął spokojnie, trzymając się tuż za Dienerem. Na 150-metrze zaatakował i wyprzedził Niemca, a oszczędzane siły wykorzystał by zatrzymać zegar jako pierwszy po 1:49.26. Tuż za podium uplasował się drugi z naszych reprezentantów- Jakub Skierka.

Wspaniałą klamrą kompozycyjną pierwszego dnia Mistrzostw był srebrny medal biało-czerwonej sztafety. Paweł Juraszek, Marcin Cieślak, Karol Ostrowski i Jakub Kraska do ostatniego metra walczyli z Rosjanami o pierwsze miejsce. Płynący w ostatniej turze Morozow, choć zmęczony po rozgrywanym chwilę wcześniej indywidualnym finale, rozwiał nadzieje rywali, zapewniając swojej drużynie 0.82 s przewagi nad Polakami.

Na tytuł "pływaka dnia" z całą pewnością zasłużyła Benedetta Pilato. Ledwie 14-letnia Włoszka sięgnęła po złoty medal i tytuł mistrzyni Europy na 50 m stylem klasycznym czasem 29.32. Tym samym po raz trzeci w ogóle, a po raz drugi w dzisiejszym dniu, ustanowiła na tym dystansie rekord świata juniorów. Młodszej koleżance najwidoczniej pozazdrościł Władimir Morozow, który w tej samej konkurencji został nowym rekordzistą Europy, dobijając do brzegu basenu po 25.51.

Kolejne szanse na drogocenne krążki biało-czerwona drużyna będzie mieć już jutro. Na 50 m stylem klasycznym doskonale zaprezentowała się Dominika Sztandera, dwie długości basenu pokonała w 30.20, zajmując szóste miejsce i awansując do finału. Bilet do fazy medalowej zapewnił sobie również Marcin Cieślak, który na 100 m stylem motylkowym zajął czwarte miejsce.