Skoki na trampolinie - MŚ: Gao Lei po raz czwarty mistrzem świata

• Data publikacji: 04.12.2019, 15:27

W Tokio w miniony weekend odbyły się 34. Mistrzostwa Świata w skokach na trampolinie, podczas których nie zabrakło historycznych chwil. Reprezentantki Japonii po raz pierwszy w historii zawodów wywalczyły złoto w finale drużynowym. Z kolei reprezentant Chin Gao Lei po raz czwarty z rzędu został mistrzem świata w skokach indywidualnych i tym samym dokonał tego jako pierwszy w dziejach. Podczas 34. Mistrzostw Świata gimnastycy walczyli także o awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Reprezentanci Polski Łukasz Jaworski, Artur Zakrzewski i Maciej Wyskiel niestety poza finałem.

336 gimnastyków reprezentujących 37 narodów walczyło o medale 34. Mistrzostw Świata, które odbyły się w miniony weekend w Tokio. Imprezę zorganizowano w Ariake Gymnastics Centre, miejscu, w którym najlepsi gimnastycy świata podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Tokio powalczą o medale w gimnastyce sportowej, artystycznej oraz w skokach na trampolinie. Odbywające się w dniach 28.11-1.12 Mistrzostwa Świata w skokach na trampolinie zaliczały się do imprezy testowej przed Igrzyskami Olimpijskimi i były pierwszą okazją na wywalczenie olimpijskiej kwalifikacji. I tak oto awans do Tokio zagwarantowali sobie gimnastycy z Chin, Białorusi, Rosji, Francji oraz Japonii. Wśród gimnastyczek kwalifikację przyznano: Chinom, Japonii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Francji oraz Rosji.

Drużynowe skoki na trampolinie

Drużyna z Białorusi w składzie: Uladzislau Hancharou, Ivan Litvinovich, Aleh Rabtsau oraz Aliaksei Dudarau niewątpliwie triumfowali podczas drużynowego finału w skokach na trampolinie. Reprezentanci Białorusi zdobywając w łącznej ocenie 180.390 pkt pokonali zespół z Chin o zaledwie 0.40 i tym samym stanęli na najwyższym stopniu podium. Chińczycy w składzie: Xiao Tu, Dong Dong, Lei Gao oraz Langyu Yan uplasowali się na drugim miejscu z wynikiem 180.350, z kolei reprezentanci Rosji w składzie Mikhail Melnik, Andrey Yudin, Dmitrii Ushakov oraz Nikita Fedorenko z łączną notą 178.540 zdobyli brąz. W drużynowym finale kobiet na najwyższym stopniu podium stanęły reprezentantki Japonii z wynikiem 165.225. Chisato Doihata, Reina Satake, HikaruMori oraz Megu Uyama zdobyły pierwszy w historii złoty medal w drużynowych skokach na trampolinie kobiet! Srebrny medal powędrował do reprezentantek Wielkiej Brytanii w składzie: Laura Gallagher, Isabelle Songhurst, Bryony Page oraz Katherine Driscoll, które w łącznej ocenie uzyskały rezultat 162.820. Brąz zdobyły Kanadyjki Sophiane Methot, Samantha Smith, Sarah Milette i Rosannagh Maclennan, które uzbierały 133.745.

Synchroniczne skoki na trampolinie

Reprezentanci Polski Łukasz Jaworski oraz Artur Zakrzewski niestety nie uzyskali awansu do finału w konkurencji synchronicznych skoków na trampolinie. Na etapie kwalifikacji zajęli 15. miejsce z wynikiem 89.500 pkt. W finale triumfowały duety japońskie. Wśród mężczyzn to Katsufumi TasakiGinga Munetomo wywalczyli złoto dla swojego kraju zdobywając 52.920. Zaraz za nimi uplasowała się para z Białorusi Aleh Rabtsau oraz Uladzislau Hancharou, którzy musieli zadowolić się srebrnym medalem, z kolei duet z Rosji Mikhail MelnikSergey Azarian wywalczył brąz. Także wśród kobiet to właśnie reprezentantki Japonii okazały być się najlepsze zdobywając dla swojego kraju złoty medal. Ayano KishiYumi Takagi uzyskały najwyższy wynik - 49.590 pkt. O włos od złota znalazły się reprezentantki Rosji. Susana KochesokAnna Kornetskaya okazały być się słabsze o zaledwie 0.20 pkt! Brąz w synchronicznych skokach na trampolinie wywalczyły reprezentantki Kanady Samantha SmithRachel Tam.

Indywidualne skoki na trampolinie

W tej konkurencji swój udział brali także reprezentanci Polski. Niestety słabe występy naszych reprezentantów sprawiły, że nie uzyskali oni awansu do finału. Artur Zakrzewski w kwalifikacjach do finału indywidualnych skoków na trampolinie zajął 37. miejsce, z kolei Łukasz Jaworski uplasował się na 45. pozycji. Najdalsze, 53. miejsce zajął Maciej Wyskiel. Złoto w indywidualnych skokach na trampolinie wywalczył reprezentant Chin Gao Lei (61.705 pkt), który zapisał się na kartach historii, bowiem po raz czwarty z rzędu został mistrzem świata w skokach indywidualnych! Wcześniej nikomu nie udał się ten wyczyn. Srebro powędrowało w ręce reprezentanta Białorusi Ivana Litvinovicha, który uzyskał wynik 61.520. Z kolei brąz trafił do rodaka Gao Lei, mianowicie do Dong Donga, który uzbierał 61.050. Wśród kobiet złoto oraz srebro powędrowało do reprezentantek Japonii. Mori Hikaru (55.860) oraz Chisato Doihata (55.225) zdominowały podium. Brąz w indywidualnych skokach na trampolinie wywalczyła Kanadyjka Rosannagh Maclennan (54.820).