Biegi narciarskie - PŚ: świetny wynik Dominika Burego! Polak w TOP20!

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 01.12.2019, 13:08

Dominik Bury awansował z 65. na 46. miejsce w cyklu Ruka Triple i zaliczył 19. czas netto biegu pościgowego na 15 kilometrów stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w Kuusamo! To świetny wynik Polaka, który wywalczył pierwsze w karierze pucharowe punkty. Trzydniowy mini tour wygrał Johannes Hoesflot Klaebo przed Emilem Iversenem i Iivo Niskanenem.

Wynik Polaka jest miłym zaskoczeniem dla kibiców polskiego narciarstwa biegowego, nasza męska kadra nie notowała bowiem obiecujących rezultatów, no może poza miejscami Macieja Staręgi w "trzydziestce" podczas sprintów. Te okazjonalne wyskoki nie były jednak w stanie zmienić postrzegania tej części naszej reprezentacji jako stojącej w miejscu, a i po zmianach w sztabie trenerskim przedsezonowe próby nie napawały optymizmem. Nie zmienia to faktu z radości, jaką dziś przyniósł nam Dominik Bury. Polak w biegu pościgowym na 15 kilometrów stylem dowolnym zajął 19. pozycję, co jest najlepszym osiągnięciem naszych męskich "nartek" od kilkunastu lat na dystansach. Bury do zwycięzcy stracił 36.4 sekundy, najlepszy dziś czas osiągnął Norweg Holund, niższe stopnie podium zajęli jego rodacy Roethe i Iversen. Niestety gorzej niż Dominikowi Buremu poszło pozostałym Polakom: jego brat Kami był 61., Maciej Staręga uplasował się na 75. miejscu.

Dzisiejsze zmagania były też ostatnimi w otwierającym Puchar Świata cyklu Ruka Triple. Zwycięzcą trzydniowego mini touru został Norweg Klaebo, który jest jednocześnie liderem Pucharu Świata, drugi był Iversen, trzecią pozycję zdobył Fin Niskanen. Dzięki dzisiejszemu wyczynowi Dominik Bury awansował na 46. pozycję, Kamil Bury był 65., a Maciej Staręga 76.

Puchar Świata w biegach narciarskich, bieg na 15 kilometrów mężczyzn stylem dowolnym: