Taekwondo - ME w kat. olimpijskich: Kowalczuk ze złotym medalem

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 01.12.2019, 08:52

Aleksandra Kowalczuk zdobyła w Dublinie złoty medal 3. Mistrzostw Europy w kategoriach olimpijskich. Zawody miały rangę G1.

Zmagania w stolicy Irlandii miały przede wszystkim pomóc w zdobyciu ważnych punktów do zamykającego się z końcem roku rankingu olimpijskiego. Bardzo dobrze wykorzystała je jedyna Polka, mająca szansę na uzyskanie bezpośredniego awansu na igrzyska właśnie ze wspomnianego rankingu. Aleksandra Kowalczuk (+67 kg) w trzech pojedynkach rozprawiła się z najgroźniejszymi rywalkami sięgając po złoty medal. W półfinale Polka poradziła sobie z Francuzką Attheą Laurin, by w finale udowodnić swoją wyższość nad Rosjanką Poliną Khan. Kowalczuk odrobiła również kilka punkcików do rozstawionej z nrem 1 Serbki Milicy Mandić, z którą bezpośrednio rywalizuje o miejsce premiowane awansem do Tokio z rankingu olimpijskiego.

Na ćwierćfinale zatrzymała się najwyżej rozstawiona w kat. -57 kg Patrycja Adamkiewicz. Zawodniczka AZS AWF Warszawa 14:17 uległa Rosjance Jelenie Ewlampiewej. Również na miejscach 5.-8., ale w kat. -80 kg mężczyzn, uplasował się Karol Hołubowicz. Polak nie dokończył walki z późniejszym finalistą, Rosjaninem Antonem Kotkowem.

Na pierwszych pojedynkach zatrzymali się: Mateusz Szczęsnowski (-58 kg), Jan Gąsiorowski (-58 kg), Jakub Posadzy (-68 kg), Adrian Wojtkowiak (-80 kg) i Eliza Zbrzezna (-67 kg).

Równolegle rozegrano również inauguracyjną edycję mistrzostw Europy w młodzieżowych kategoriach olimpijskich, oraz mistrzostwa Europy masters (bez biało-czerwonych). W tych pierwszych po złoto sięgnął Jakub Sadurski (+73 kg), a brąz wywalczyła Marcelina Koszel (+63 kg).

Od przyszłego roku mistrzostwa będą odbywały się co roku (do tej pory co 2 lata). Gospodarzem będzie Sarajewo.