Kolarstwo torowe - PŚ: dalekie lokaty Polaków

• Data publikacji: 30.11.2019, 15:06

Żadnemu z polskich kolarzy nie udało się zająć miejsca w czołowej dziesiątce w trzecim dniu PŚ w Hongkongu. Najbliżej tego była Urszula Łoś, która zajęła 14. miejsce w sprincie. Na torze brylowali natomiast Nowozelandczycy.

W eliminacjach sprintu 14. wynik osiągnęła Urszula Łoś, osiągając czas 11.005 i awansowała do dalszej fazy rywalizacji. 29. miejsce, a więc pierwsze, które nie dało awansu zajęła Nikola Sibiak z czasem 11.304. Najlepsza była reprezentantka gospodarzy Wai Sze Lee z rezultatem 10.590. W 1/16 finału Urszula Łoś zmierzyła się z Brytyjką Sophie Capewell i wyszła zwycięsko z tego pojedynku. W 1/8 Polka musiała uznać jednak wyższość Niemki Emmy Hinze. Reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów dotarła aż do finału, w którym uległa Wai Sze Lee. W pojedynku o brąz Kanadyjka Kelsey Mitchell pokonała Ukrainkę Olenę Starikową.

W keirinie reprezentował nas Patryk Rajkowski. W swoim wyścigu pierwszej rundy nasz zawodnik zajął trzecie miejsce i musiał walczyć w repasażach. W nich również nie poszło najlepiej Polakowi, zajął ponownie trzecie miejsce i musiał pożegnać się z rywalizacją. Zwycięstwo w zawodach odniósł Nowozelandczyk Callum Saunders. Na drugim miejscu finiszował, wracający do wielkiej formy mistrz olimpijski z Rio Brytyjczyk Jason Kenny. Trzecie miejsce zajął Holender Matthijs Buchli z grupy BEAT Cycling Club. Patryk Rajkowski został sklasyfikowany na 19. miejscu.

Bartosz Rudyk otworzył rywalizację w omnium od 14. miejsca w scratchu. Ten wyścig padł łupem Hiszpana Sebastiana Mora Vedri'ego. W wyścigu tempowym Polak nie utrzymał tempa rywali, stracił okrążenie i zajął przedostatnie 23. miejsce. Zwycięstwo w drugiej konkurencji odniósł Niemiec Roger Kluge. W wyścigu eliminacyjnym, który wygrał Campbell Stewart z Nowej Zelandii, Rudyk zajął 14. pozycję. W wyścigu punktowym prowadzenie obronił Stewart i triumfował z przewagą 9 punktów nad Rogerem Kluge. Po dobrym występie w ostatnim wyścigu na trzecie miejsce awansował Szwajcar Thiery Schir. Bartosz Rudyk zdobył sześć punktów i zakończył zawody na 19. pozycji.

Do Hongkongu nie przyjechały nasze reprezentantki startujące w konkurencjach średniodystansowych, więc zabrakło ich na starcie w madisonie. Triumfowały w nim Dunki Julie Leth i Trine Schmidt, które zgromadziły 31 punktów. Dzięki zwycięstwu na ostatnim finiszu na drugie miejsce wskoczyły Nowozelandki Nicole Shields i Jessie Hodges, które miały na swoim koncie 24 punkty. Podium uzupełniły Włoszki Vittoria Guazzini i Chiara Consonni z dorobkiem 18 punktów.

W scratchu kobiet bez udziału Polki triumfowała Norweżka Anita Yvonne Stenberg, która jako jedyna nadrobiła okrążenie. Najszybsza z peletonu była Austriaczka Verena Eberhardt i zajęła drugie miejsce. Podium uzupełniła Maria Martins z Portugalii.