Wspinaczka sportowa: Kałucka bez kwalifikacji na igrzyska

• Dodał: Mateusz Górecki
  • Data publikacji: 29.11.2019, 23:54

Aleksandra Kałucka na siedemnastym miejscu zakończyła kwalifikacje wieloboju podczas rozgrywanych w Tuluzie kwalifikacji olimpijskich we wspinaczce sportowej. Tym samym nie powalczy w finale o jedną z sześciu przepustek.

Do zawodów w Tuluzie zakwalifikowało się dwadzieścia zawodniczek, które uplasowały się najwyżej w rankingu uwzględniającym występy w trzech konkurencjach w zawodach najwyższej rangi. W związku z zamieszaniem i chęcią Japończyków do wystawienia w zawodach swoich reprezentantów, w stawce znalazły się ostatecznie 22 zawodniczki.

Dla Kałuckiej kluczowy był start w koronnej konkurencji, na czas. Polka uzyskała w niej piąty wynik (8,199) i tym samym była najsłabsza spośród pięciu specjalistek od speedu. Najlepsza okazała się Rosjanka Juliia Kaplina (7,370), która pozostałe dwie konkurencje zakończyła na przedostatnich miejscach, ale... awansowała do finału i jest już pewna startu w Tokio.

Kałucka w boulderingu zaliczyła tylko dwie zony i była dziewiętnasta, natomiast w prowadzeniu dotarła do dziewiętnastego chwytu i zajęła osiemnaste miejsce. W sumie z łącznym wynikiem 1710 pkt zajęła siedemnaste miejsce. Kwalifikacje wywalczyły obok Kapliny Włoszka Laura Rogora, Francuzka Julia Chanourdie, Amerykanka Kyra Condie, Chinka Yiling Songi jedna ze Słowenek, które w finale wystąpią w liczbie dwóch (Lucka Rakovec, Mia Krampl).

Podczas tegorocznych mistrzostw świata kwalifikację olimpijską wywalczyła Aleksandra Mirosław. Ostatnią szansą będą przyszłoroczne mistrzostwa Europy, gdzie do zdobycia będzie jedno miejsce.