Biegi narciarskie – PŚ: Skinder o włos od ćwierćfinału, triumfy Falli i Klaebo
Sandro Halank, CC BY-SA 4.0

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 29.11.2019, 14:20

Norweskie zwycięstwa na inaugurację sezonu w Ruce – najlepsi w sprincie klasykiem okazali się Maiken Caspersen Falla i Johannes Hoesflot Klaebo. O ćwierćfinał otarła się Monika Skinder, która w kwalifikacjach zajęła 32. pozycję.

Sześcioro reprezentantów Polski wystartowało w kwalifikacjach sprintu stylem klasycznym na inaugurację Pucharu Świata w biegach narciarskich. Zawody są pierwszym etapem mini-touru Ruka Triple. Żaden z Biało-Czerwonych nie awansował do ćwierćfinału, choć o sporym pechu może mówić najmłodsza na starcie Monika Skinder. 18-letniej wicemistrzyni świata juniorek do awansu zabrakło niespełna pół sekundy. Ostatecznie Skinder uplasowała się na 32. miejscu w gronie 92 biegaczek, tuż za Heidi Weng, a przed Szwedkami: Charlotte Kallą, Mają Dahlqvist i Fridą Karlsson. Czas Moniki był o 10.48 sek. słabszy od najszybszej w eliminacjach Włoszki Lucii Scardoni.

Pozostałe reprezentantki Polski sklasyfikowano na miejscach w szóstej dziesiątce. 56. pozycję zajęła Weronika Kaleta (+16.36), a trzy lokaty niżej uplasowała się Izabela Marcisz (+10.08). Dla Marcisz jednak dużo ważniejsze będą biegi dystansowe i zarówno jutro, jak i w niedzielę, polska juniorka powinna zanotować znacznie lepsze wyniki.

Zbliżone rezultaty osiągnęli specjalizujący się w sprintach Biało-Czerwoni. Kamil Bury był 54. w gronie 106 biegaczy, a na 56. pozycji zmagania ukończył Maciej Staręga. Preferujący rywalizację dystansową Dominik Bury zajął odległe 90 miejsce, ale w jego przypadku – podobnie jak u Izy Marcisz – dużo ważniejsze będą kolejne dwa biegi w Ruce. Zdecydowane zwycięstwo w eliminacjach odniósł Johannes Hoesflot Klaebo. Kamil Bury i Maciej Staręga stracili do niego ponad 12 sekund, a do awansu do „trzydziestki” naszym biegaczom zabrakło 4 sekund.

Inaugurację Pucharu Świata zdominowali biegacze z Norwegii. W rywalizacji sprinterskiej kobiet triumfowała Maiken Caspersen Falla, która w biegu finałowym daleko w tyle zostawiła Szwedkę Jonnę Sundling oraz Amerykankę Sadie Maubet Bjornsen. Zawodniczka z USA o 0.1 sek. wyprzedziła kolejną z Norweżek: Ane Appelkvist Stenseth, a na 5. pozycji finiszowała nie najlepiej dysponowana Stina Nilsson (Szwedka tuż przed startem sezonu zmagała się z drobnym urazem ramienia - przyp.red).

Żadnych szans rywalom nie dał dziś Johannes Hoesflot Klaebo. Obrońca Kryształowej Kuli wygrał w Ruce wszystkie biegi. W finale zdeklasował konkurencję, finiszując ponad 4 sekundy szybciej niż kolega z reprezentacji Paal Golberg. Na najniższym stopniu podium znalazł się Francuz Richard Jouve, a poza czołową „trójką” Aleksander Bolszunow. Pechowo sezon rozpoczął się dla drugiego z Rosjan: Siergiej Ustiugow został w ćwierćfinale zdyskwalifikowany za falstart.

Jutro w Ruce dalszy ciąg rywalizacji w mini-tourze. Kobiety wystąpią w biegu interwałowym na 10 km techniką klasyczną, a mężczyźni pokonają dystans o 5 km dłuższy. Na starcie ponownie zobaczymy sześcioro Polaków.