Biegi narciarskie: Johaug wciąż dominuje w Norwegii, rewelacyjna 18-latka

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 25.11.2019, 11:30

Norwegowie rozpoczęli sezon biegowy od trzydniowych zawodów w Beitistoelen. Dominację w rywalizacji kobiet potwierdziła Therese Johaug, ale największe wrażenie robi świetna forma 18-letniej Helene Marie Fossesholm. W biegach męskich nie najlepsze występy Johannesa Hoesflota Klaebo i Martina Johnsruda Sundby.

W czasie gdy polscy zawodnicy rywalizowali z reprezentantami Kraju Trzech Koron w szwedzkim Gaellivare, Norwegowie tradycyjnie rozpoczęli sezon biegowy od trzydniowych zmagań w Betostoelen. W programie zawodów znalazły się sprinty i dystanse techniką klasyczną oraz bieg na 10/15 km łyżwą. W Norwegii oprócz gospodarzy na starcie pojawili się między innymi biegacze i biegaczki z kadry amerykańskiej, słoweńskiej, francuskiej i japońskiej. Z zawodników ze światowej czołówki zabrakło natomiast borykającej się z problemami zdrowotnymi obrończyni Kryształowej Kuli Ingvild Flugstad Oestberg.

Rywalizację kobiet na dystansach – w biegach na 10 km stylem klasycznym i dowolnym – zgodnie z przewidywaniami zdominowała Therese Johaug. Norweżka na tydzień przed startem sezonu potwierdziła wysoką dyspozycję, udowadniając, że będzie główną kandydatką do triumfu w tegorocznym Pucharze Świata. Johaug wygrała zdecydowanie oba biegi – w klasyku miała nad rywalkami ponad minutę przewagi, w łyżwie – ponad pół minuty. Solidnie zaprezentowała się Heidi Weng, która dwukrotnie stanęła na drugim stopniu podium. Największe wrażenie zrobiła jednak 18-letnia Helene Marie Fossesholm. Dwukrotna wicemistrzyni świata juniorek biega na poziomie Heidi Weng – w klasyku przegrała z doświadczoną Norweżką o 10 sekund, a w łyżwie zaledwie o półtorej sekundy. Wszystkie pozostałe zawodniczki z norweskiej reprezentacji nastolatka zostawiła daleko w tyle, pokonała także Amerykanki ze światowej czołówki: Jessicę Diggins i Sadie Bjornsen-Maubet. W rezultacie Fossesholm dwa razy stanęła w Beitostoelen na najniższym stopniu podium.

W sprincie kobiet dyspozycją błysnęła Ane Appelkvist Stenseth. Mało znana Norweżka wygrała wszystkie biegi – od kwalifikacji do finału. W decydującym pojedynku wyraźnie wyprzedziła Maiken Caspersen Fallę, Sophie Caldwell i Anamariję Lampić. Słabo spisała się norweska mistrzyni świata juniorek w sprincie – Kristine Staavas Skistad odpadła w ćwierćfinale i ukończyła zawody na 13 pozycji.

Ciekawie było w zmaganiach mężczyzn. Zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z ostatnich dwóch sezonów Johannes Hoesflot Klaebo zaprezentował się przeciętnie. Norweg w tym roku do sezonu po raz pierwszy przygotowywał się z kadrą dystansowców a nie sprinterów. W Beitostoelen w sprincie zajął dopiero 5 miejsce. Szybsi od Klaebo byli Eirik Valnes, Paal Troean Aune, Francuz Lucas Chanavat i Fredrik Riseth. Lepszy rezultat Johannes Hoesflot Klaebo osiągnął w biegu na 15 km klasykiem, w którym zajął 2 lokatę, za Dirikiem Toensethem i przed Simenem Hegstadem Krugerem. W biegu łyżwą nie wystartował – w tej rywalizacji górą był Krueger przed Martinem Loewstroemem Nyengetem i Hansem Christerem Holundem. Zupełnie bez formy jest z kolei Martin Johnsrud Sundby, który w biegu stylem klasycznym zajął 31 miejsce, a rywalizacji łyżwą nie ukończył.