Biegi narciarskie: dobra postawa juniorek i Dominika Burego w teście przed PŚ

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 22.11.2019, 15:05

Polscy biegacze i biegaczki w szwedzkim Gaellivare sprawdzają formę przed inauguracją Pucharu Świata. Po raz kolejny bardzo dobrze spisały się nasze juniorki – w rywalizacji do lat 20 Izabela Marcisz stanęła na podium, tuż za nim uplasowała się Eliza Rucka, cztery Polki ukończyły bieg na 5 km łyżwą w najlepszej „10”. W seniorskich zmaganiach mężczyzn dobry start zanotował Dominik Bury.

Do startu Pucharu Świata pozostał tydzień, zawodnicy szlifują więc formę u progu sezonu, sprawdzając dyspozycję w zawodach FIS. Wielu biegaczy ze światowego topu wybrało kierunek norweski, gdzie w trzydniowych zawodach w Beitostoelen oprócz gospodarzy zobaczymy m.in. kadrę amerykańską, słoweńską i francuską. Reprezentanci i reprezentantki Polski na ostatni przedsezonowy sprawdzian udali się do szwedzkiego Gaellivare, w którym również zaplanowano trzy dni startów w kategoriach juniorskich i seniorskich. W zawodach zaprezentują się przede wszystkim zawodnicy z Kraju Trzech Koron, a także Szwajcarzy na czele z Dario Cologną.

W piątek w Gaellivare rywalizowano na dystansach techniką dowolną. Dla podopiecznych trenera Aleksandra Wierietielnego i Justyny Kowalczyk starty w Szwecji to drugie zawody kontrolne, po zeszłotygodniowych zmaganiach w fińskim Muonio. Polki w Finlandii zaprezentowały się z bardzo dobrej strony i do Gaellivare przyjechały jako jedne z faworytek rywalizacji juniorskiej. W biegu na 5 km łyżwą nasze zawodniczki potwierdziły, że są w dobrej dyspozycji. Na najniższym stopniu podium zmagania ukończyła Izabela Marcisz. Szybsze od Polki o niespełna 10 sekund były dziś Łotyszka Patricija Eiduka oraz Szwedka Tilde Baangman. Tuż za podium ze stratą 16 sekund do zwyciężczyni zameldowała się Eliza Rucka. W czołowej „10” także Karolina Kaleta (8 miejsce) i Monika Skinder (10 miejsce). Na pozycjach tuż za dziesiątką dwie kolejne Biało-Czerwone: Magdalena Kobielusz i Karolina Kukuczka. Nieco dalej Hanna Popko oraz Ewelina Kołodziej – Polki zostały sklasyfikowane na miejscach 20-21. W rywalizacji wystąpiło 39 juniorek.

Bieg kobiet na 10 km zdominowały gospodynie. Od początku najlepsze czasy na punktach pomiarowych notowała Frida Karlsson, jednak w końcówce straty odrabiała Charlotte Kalla. Doświadczona Kalla nie zdołała jednak pokonać młodej gwiazdy szwedzkich biegów i ostateczni finiszowała z wynikiem słabszym od Karlsson o 6 sekund. Zacięta była także rywalizacja o trzecią pozycję pomiędzy Moą Lundgren i Eliną Roennlund – minimalnie szybsza okazała się ta pierwsza. Na starcie zabrakło kontuzjowanej Ebby Andersson (Szwedka do rywalizacji wróci najwcześniej na początku przyszłego roku – przyp. red.), narzekającej na drobny uraz Stiny Nilsson, a także Jonny Sundling i Johanny Hagstroem. Mimo to w czołowej dziesiątce mieliśmy 9 reprezentantek Kraju Trzech Koron i jednego „rodzynka” – w tej roli Nadine Faehndrich (9 miejsce). Dobrze zaprezentowały się zawodniczki z Państwa Środka – dwie Chinki uplasowały się na miejscach w TOP15. W stawce 35 seniorek wystartowała Weronika Kaleta. Polka ukończyła rywalizację na 21 miejscu ze stratą 3 minut do Karlsson.

W nieco innej sytuacji niż reprezentacja kobiet była kadra Lukasa Bauera, dla której rywalizacja w Szwecji to pierwszy start w sezonie i jednocześnie pierwszy test pod okiem nowego szkoleniowca. Bauer powiększył reprezentację z 4 do 7 zawodników, polska ekipa jest w większości młoda i mało doświadczona. Pierwsza konfrontacja z zawodnikami z czołówki wypadła średnio. Dobrze spisał się Dominik Bury, który na dystansie 15 km w stawce 77 biegaczy zajął 12 miejsce. Polak zanotował minutę i 22 sekundy straty do najszybszego dziś Jensa Burmana. Na podium także Szwed Johan Haeggstroem i Dario Cologna. Tuż za naszym zawodnikiem sklasyfikowano Calle Halfvarssona. Pozostali Biało-Czerwoni uplasowali się na dalszych pozycjach. Mateusz Haratyk zajął 46 lokatę ze stratą blisko 3 i pół minuty do triumfatora. Preferujący bieganie techniką klasyczną Michał Skowron był 56, a jego strata do Burmana sięgała niemal 5 minut. Najsłabiej spisał się Kacper Antolec – 70 pozycja i 6 minut straty do zwycięskiego Szweda. Na starcie nie zobaczyliśmy naszych sprinterów: Macieja Staręgi i Kamila Burego.

W biegu juniorskim na 10 km wystąpił najmłodszy w kadrze mężczyzn Dawid Damian. W gronie 31 biegaczy do 20 roku życia Polak zajął lokatę w połowie stawki – był 14. Strata Damiana do zwycięzcy – Szweda Williama Poromaa – wyniosła 2 minuty i 15 sekund.

Jutro w Gaellivare biegi dystansowe stylem klasycznym. Juniorki i seniorki będą się ścigać na dystansie 10 km, a juniorzy i seniorzy pokonają trasę o 5 km dłuższą. Na niedzielę przewidziano zmagania w sprintach techniką klasyczną.