Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: Czerwonka w drugiej "10" na inaugurację

• Data publikacji: 17.11.2019, 20:44

Zawodami Pucharu Świata w Mińsku specjaliści od panczenów oficjalnie zainaugurowali sezon 2019/2020. Indywidualnie najlepiej spisała się Natalia Czerwonka, która zajęła 13. miejsce w wyścigu na 1000 metrów.

Niedziela była ostatnim dniem zmagań w stolicy Białorusi. Łyżwiarze szybcy rywalizowali na dystansach 500 m i 1500 m mężczyzn oraz na 1000 m i mass starcie kobiet.

500 m mężczyzn

Wyścig na tym dystansie wygrał Koreańczyk Jun-Ho Kim z czasem 34,870. Drugi był Chińczyk Tingyu Gao (34,913), a trzeci Holender Dai Dai Ntab (34,916). W grupie A mieliśmy tylko jednego naszego reprezentanta. Piotr Michalski 500 m pokonał w czasie 35,538. Szybciej od niego pojechał w grupie B Artur Nogal, który uzyskał czas 35,508. Dało mu to 5. pozycję. Dwie lokaty niżej uplasował się Artur Waś (35,546), a na 11. miejscu sklasyfikowano Damiana Żurka (35,755).

1. Jun-Ho Kim (KOR) 34,870
  2. Tingyu Gao (CHN) 34,913
  3. Dai Dai Ntab (NED) 34,916

....

17. Piotr Michalski (POL) 35,538

1000 m kobiet

Do rangi liderki kadry polskich łyżwiarzy szybkich urasta Natalia Czerwonka. W szczególności, gdy starty na co najmniej rok zawiesił Zbigniew Bródka. Zawodniczka MKS Zagłębie Lubin rywalizowała dziś na dystansie 1000 m i zajęła 13. miejsce z czasem 1:17,383. Najlepsza okazała się Amerykanka Brittany Bowe, która pobiła rekord toru wynikiem 1:15,354. Druga była znakomita Holenderka Jorien ter Mors (1:15,950), a trzecia Rosjanka Yekaterina Shikhova (1:15,962). W grupie B w tej konkurencji mieliśmy dwie Polki. Bardzo dobrze spisała się Karolina Bosiek, która zajęła 4. miejsce w czasie 1:17,904. Znacznie słabszy występ zanotowała z kolei Kaja Ziomek. Trzecia z naszych reprezentantek uplasowała się na 15. pozycji z wynikiem 1:19,230.

1. Brittany Bowe (USA) 1:15,354
  2. Jorien ter Mors (NED) 1:15,950
  3. Yekaterina Shikhova (RUS) 1:15,962

....

13. Natalia Czerwonka (POL) 1:17,383

1500 m mężczyzn

W "królewskiej" konkurencji w grupie A nie mieliśmy swojego reprezentanta. Minęły niestety czasy, gdzie wśród najlepszych panczenistów mogliśmy oglądać aż trzech biało - czerwonych: wcześniej wspomnianego Bródkę, Konrada Niedźwiedzkiego i Jana Szymańskiego. Rywalizację na tym dystansie zdominowali w niedzielne popołudnie Holendrzy, którzy uplasowali się na pierwszym i trzecim miejscu. Wygrał Kjeld Nuis, a na najniższym stopniu podium stanął Thomas Krol. Przedzielił ich tylko rewelacyjny Rosjanin Denis Yuskov.

W grupie B mieliśmy za to aż czterech biało - czerwonych. Najlepszy z nich okazał się Adrian Wielgat, który zajął 9. miejsce (1:50.104). 22. był Mateusz Owczarek, 24. miejsce zajął Marcin Bachanek, a na 26. pozycji uplasował się Artur Janicki.

1. Kjeld Nuis (NED) 1:46,223
  2. Denis Yuskov (RUS) 1:46.456
  3. Thomas Krol (NED) 1:46.498

Mass start kobiet

Dobry występ mają za sobą polskie panczenistki rywalizujące w mass starcie. Zarówno Karolina Bosiek, jak i Karolina Gąsiecka awansowały do finału tej konkurencji. Tam nie odegrały zbyt dużej roli, lecz samo znalezienie się w czołowej "16" trzeba uznać za sukces. Najlepsza okazała się Kanadyjka Ivanie Blondin. Drugie miejsce zajęła Holenderka Irene Schouten, a na najniższym stopniu stanęła Włoszka Francesca Lollobrigida.

1. Ivanie Blondin (CAN)
  2. Irene Schouten (NED)
  3. Francesca Lollobrigida (ITA)

......

10. Karolina Gąsiecka (POL)

12. Karolina Bosiek (POL)

Warto przypomnieć, że w piątek polska sztafeta sprinterska w składzie: Artur Waś, Artur Nogal i Damian Żurek zajęła 8. miejsce w gronie 14 zespołów. W sobotę zaś najlepszy wynik spośród biało - czerwonych uzyskała Natalia Czerwonka, która w grupie A na dystansie 1500 m uplasowała się na 14. pozycji.