Biegi narciarskie: kolejny obiecujący występ Polek w Finlandii

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 17.11.2019, 10:27

W ostatnim dniu rywalizacji w zawodach FIS w Muonio Izabela Marcisz i Eliza Rucka stanęły na podium w biegu juniorek techniką dowolną na 10 km. Polki po świetnym starcie znalazłby się w ścisłej czołówce zmagań seniorskich. Formą imponuje także 17-letnia Karolina Kaleta.

Na zakończenie trzydniowych zmagań w Muonio rywalizowano w biegach dystansowych techniką dowolną. Juniorki i seniorki miały dziś do pokonania dystans 10 km.

W biegu juniorek pogromczynię znalazła Iza Marcisz. Nieznacznie lepsza od Polki była dziś Patricija Eiduka – Łotyszka, która trenuje wspólnie z naszą kadrą. Eiduka od początku do końca notowała najlepsze czasy na punktach pomiarowych, ale Iza systematycznie zmniejszała stratę. Nie zdołała jednak rywalki dogonić i ostatecznie finiszowała z czasem słabszym od Łotyszki o 4 sekundy. Oba rezultaty były jednak bardzo dobre i dałyby juniorkom miejsce w ścisłej czołówce biegu seniorskiego. Bardzo dobrze zaprezentowała się także trzecia w juniorskim biegu Eliza Rucka. Zawodniczka, która ma problemy zdrowotne i kolejny rok z rzędu nie może optymalnie przygotować się do sezonu, do Eiduki straciła pół minuty.

Kolejne dwie Polki finiszowały z czasem o półtorej minuty słabszym od Łotyszki i uplasowały się tuż za podium. Czwarta była Magdalena Kobielusz, a wynik niespełna dwie sekundy słabszy zanotowała Karolina Kaleta. O ile w przypadku Kobielusz rezultat jest przyzwoity, ale nie rewelacyjny – koleżanki z kadry biegające w niej drugi rok są szybsze – o tyle czas młodszej z sióstr Kaleta ponownie zasługuje na uwagę. 17-latka nie odstaje formą od starszych i bardziej doświadczonych biegaczek w naszej reprezentacji.

Na 14 pozycji – ze stratą blisko trzech minut – bieg juniorek ukończyła Karolina Kukuczka i jak na razie jest to jej najlepszy start w sezonie. Słabiej wypadły Ewelina Kołodziej (23 miejsce, prawie 4 minuty straty) i Hanna Popko (30 miejsce, ponad 4,5 min. straty). W rywalizacji wystąpiło 47 juniorek, z czego jedna zawodniczka nie ukończyła biegu. Na starcie nie stanęła Monika Skinder.

W zmaganiach seniorskich hat-trick Natalii Nieriajewej. Rosjanka wygrała trzeci bieg w Muonio i u progu sezonu wydaje się być w bardzo dobrej dyspozycji. Na drugiej lokacie w stawce 26 biegaczek uplasowała się Kerttu Niskanen (+15.0), a na podium zmieściła się także Victoria Carl (+28.5). 17 miejsce ze stratą ponad 2 minut zajęła Weronika Kaleta. Nie był to najlepszy start Polki, dość powiedzieć, że jej czas – 28.45.9 – jest słabszy nie tylko od wyniku Eiduki, Marcisz i Ruckiej, ale też od rezultatu młodszej siostry.

Patricija Eiduka ze swoim rezultatem z biegu juniorskiego w rywalizacji z seniorkami zajęłaby 5 miejsce. Do podium zabrakłoby jej 8 sekund. Tuż za nią sklasyfikowanoby Izę Marcisz. Wysoko byłaby także Rucka – w połączonych zmaganiach na pozycji 8. Magda Kobielusz i Karolina Kaleta zajęłyby miejsca tuż za czołową piętnastką.

W biegu mężczyzn na 15 km łyżwą zwyciężył Iivo Niskanen przed Denisem Spicowem (+20.4) i Perttu Hyvarinenem (+38.6). Na 53. pozycji (+4:59.8) w gronie 62 seniorów sklasyfikowano serwismena naszej reprezentacji Mateusza Chowaniaka.

Za tydzień kadra kobiet weźmie udział w trzydniowych zmaganiach w Gaellivare. Do Szwecji przyjadą także podopieczni Lukasa Bauera. Nasze zawodniczki i zawodnicy zaprezentują się w biegach juniorskich i seniorskich.