Biegi narciarskie: Izabela Marcisz tuż za podium w pierwszym starcie w sezonie

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 15.11.2019, 13:13

Obiecujący początek sezonu w wykonaniu biegaczek z kobiecej kadry A. Izabela Marcisz tuż za podium w sprincie klasykiem w Muonio. Weronika Kaleta i Monika Skinder w odpadły w półfinałach.

Za biegaczkami z kadry A – podopiecznymi trenera Aleksandra Wieretielnego i Justyny Kowalczyjk – pierwszy start w sezonie zimowym. Polki tradycyjnie rozpoczynają międzynarodową rywalizację od trzydniowych zmagań w fińskim Muonio. Na początek zawodnicy ścigali się w sprintach stylem klasycznym.

Przez kwalifikacje sprintu przebrnęły trzy z dziewięciu Biało-Czerwonych. Piąte miejsce zajęła Monika Skinder (+7.81), dziewiąta była Izabela Marcisz (+12.63), a czternasta – Weronika Kaleta (+15.51). Pozostałe Polki zajęły odległe pozycje w gronie 85 biegaczek. Eliminacje wygrała Natalia Niepriajewa przed Anne Kylloenen i od razu było widać, że właśnie te dwie zawodniczki będą dziś najmocniejsze.

Skinder, Marcisz i Kaleta w komplecie zameldowały się w półfinałach – Weronika wygrała swoją serię eliminacyjną, Monika awansowała bezpośrednio z 2. miejsca w swoim biegu, a Iza dołączyła do koleżanek jako jedna z dwóch „lucky looserek” z najlepszymi czasami.

W półfinałach Biało-Czerwone radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Jako jedyna do finałowej szóstki zakwalifikowała się Iza Marcisz. Polka biegła w drugim półfinale i finiszowała z czwartym czasem za plecami Anne Kyloenen, Silje Theodorsen i Anity Korvy. W tym samym biegu startowała także Monika Skinder, jednak młodsza z Polek po nie najlepszym występie zamknęła stawkę. W pierwszym półfinale Weronika Kaleta zajęła 3. lokatę, ale jej czas był słabszy od wyniku Izy Marcisz o 0.7 sek. Stawkę finalistek uzupełniły szybsze od Kalety Natalia Niepriajewa i Tiia Olkkonen.

W finałowym biegu pewnie zwyciężyła Natalia Niepriajewa. Anne Kyllonen minęła linię mety z 1.72 sek. straty do Rosjanki, a kolejne zawodniczki zostały daleko w tyle. Na najniższym stopniu podium zameldowała się mało znana 19-letnia Finka Olkkonen (+7.03), a pół sekundy za nią finiszowała Iza Marcisz. Dla Polki, która woli rywalizację na dystansach, ten wynik jest bardzo dobrym prognostykiem przed kolejnymi startami.

Męską rywalizację w sprincie totalnie zdominowali zawodnicy z Rosji. W finale biegło ich sześciu, żwyciężył Aleksander Bolszunow przed Aleksiejem Terentiewem i Siergiejem Ardaszewem.

Jutro w Muonio biegi dystnasowe na 5 i 10 km stylem klasycznym. Na starcie wśród kobiet pojawią się m.in. najlepsze fińskie biegaczki: Krista Parmakoski i Kerttu Niskanen oraz większa grupa zawodniczek z Rosji.