Łyżwiarstwo figurowe - Cup of China: triumf gospodarzy

• Data publikacji: 12.11.2019, 14:12

Za nami kolejne zawody z cyklu Grand Prix, mianowicie Cup of China, które odbyły się w miniony weekend w jednej z chińskich miejscowości Chongqing. W konkurencji par sportowych triumfowali gospodarze. Dwukrotni i zarazem aktualnie panujący mistrzowie świata Wenjing Sui i Cong Han okazali się być najlepsi wygrywając niemal trzydziestopunktową przewagą nad swoimi rywalami. Złoty medal dla swojego kraju wywalczył także awansujący z drugiej pozycji po programie krótkim Chińczyk Boyang Jin.

W konkurencji par sportowych pewne zwycięstwo zagwarantowali sobie panujący mistrzowie świata, Chińczycy Wenjing Sui i Cong Han, którzy przed publicznością zgromadzoną w Huaxi Culture and Sports Center zaprezentowali znakomity występ do utworu Ezio Bosso zatytułowanego "Rain, In Your Black Eyes". Wielokrotni mistrzowie czterech kontynentów w łącznej ocenie sędziowskiej zgromadzili 228.37 pkt. Srebrnych mistrzów olimpijskich zobaczymy ponownie podczas NHK Trophy w Japonii już za dwa tygodnie. W tej konkurencji srebrny medal wywalczyli ich rodacy Cheng PengYang Jin, którzy triumfowali podczas Skate America. Złoto oraz srebro wywalczone przez nich w obu wydarzeniach dały chińskiej parze awans do finału zawodów Grand Prix. Z kolei na najniższym stopniu podium stanęli Kanadyjczycy Liubov Ilyushechkina i Charlie Bilodeau, dla których był to pierwszy medal zdobyty podczas zawodów z serii Grand Prix.

Awansujący z drugiej pozycji po programie krótkim Chińczyk Boyang Jin pokonał swojego rodaka oraz lidera Hana Yana i tym samym zdobył swój pierwszy złoty medal w karierze podczas zawodów z cyklu Grand Prix. Dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata w łącznej ocenie sędziowskiej zdobył 261.53 pkt. Brąz w konkurencji solistów powędrował w ręce Włocha Matteo Rizzo. Z kolei wśród solistek po drugie złoto w serii zawodów Grand Prix sięgnęła Rosjanka Anna Shcherbakova, która pokonała swoje rywalki piętnastopunktową przewagą i tym samym zakwalifikowała się do finału zawodów. Japonka, dwukrotna medalistka mistrzostw świata Satoko Miyahara wywalczyła srebrny medal, z kolei na najniższym stopniu podium stanęła Rosjanka Elizaveta Tuktamysheva.

W konkurencji par tanecznych po swój pierwszy złoty medal zawodów Grand Prix w karierze sięgnęli Rosjanie, mianowicie Victoria SinitsinaNikita Katsalapov, którzy w swoim programie dowolnym zaprezentowali zarówno podnoszenia, piruety oraz sekwencję twizzli ocenione na czwarty poziom trudności. Rosjanie notą za program dowolny ustanowili nowy rekord sezonu zdobywając 124.51 pkt, a łącznej ocenie 209.90. Srebrni medaliści mistrzostw świata zapowiedzieli, że już w najbliższy weekend podczas Rostelecom Cup w Moskwie także zawalczą o najwyższy stopień podium. W konkurencji par tanecznych srebro powędrowało do Amerykanów Madison ChockEvana Batesa, z kolei brąz do Kanadyjczyków Laurence Fournier BeaudryNikolaja Sorensena.

Już w najbliższy weekend (15-17.11) zawody z cyklu Grand Prix przeniosą się do Moskwy, gdzie podczas Rostelecom Cup o kolejne medale zawalczą m.in. nasi reprezentanci Natalia Kaliszek oraz Maksym Spodyriew.