Fed Cup: triumf Francuzek po pięciu meczach! Mladenovic bohaterką!

• Data publikacji: 10.11.2019, 12:15

Francuskie tenisistki wygrały z Australijkami 3-2 w finale Pucharu Federacji 2019! Decydujący o losach całego meczu okazał się debel w którym Caroline Garcia i Kristina Mladenovic pokonały Ashleigh Barty i Samanthę Stosur 6-4, 6-3. Mladenovic przed deblem wygrała dwa spotkania singlowe.

Cały finał otworzyło spotkanie Kristiny Mladenovic i Alji Tomljanovic. Dość zaskakująco był to jednostronny mecz. Mladenovic grała tenis na najwyższym światowym poziomie, a Tomljanovic nie mogła znaleźć sposobu na kapitalnie grającą Francuzkę, przez co Mladenovic zwyciężyła 6-1, 6-1 i dała pierwszy punkt swojej reprezentacji.

Jeszcze bardziej jednostronne spotkanie rozegrały Asheligh Barty i Caroline Garcia. Australijka wyraźnie podbudowana triumfem w WTA Finals kompletnie zdominowała Garcię nie oddając jej nawet jednego gema i tym samym po pierwszym dniu mieliśmy remis 1-1.

Dzisiaj jako pierwsze na kort wyszły triumfatorki meczów z poprzedniego dnia, czyli Mladenovic i Barty. Pierwszy set potoczył się na korzyść liderki rankingu WTA, która wygrała z Francuzką 6-2. W kolejnym secie Mladenovic podniosła się i w samej końcówce przełamała Australijkę wygrywając drugą partię 6-4. Trzecia partia lepiej rozpoczęła się dla Mladenovic, która przełamała Barty i prowadziła 3-1. Australijka jednak szybko odrobiła straty i wyrównała na 3-3. Przy stanie 4-4 Barty ponownie odebrała serwis Francuzce, wyszła na prowadzenie 5-4 i serwowała po zwycięstwo. Mladenovic znakomicie jednak rozegrała tego gema i bez straty punktu wyrównała na 5-5. Kolejne dwa gemy wygrały serwujące, natomiast w tie-breaku więcej zimnej krwi zachowała Francuzka, która oddała Barty tylko jeden punkt i wyprowadziła swój zespół na prowadzenie 2-1.

Następnie na korcie pojawiły się Pauline Parmentier i Ajla Tomljanovic. Był to wyrównany mecz, ale faworytka nie zawiodła. Tomljanovic wygrała z Parmentier 6-4, 7-5 i doprowadziła do decydującego o losach całego meczu spotkania deblowego.

W deblu po stronie Francuzek wystąpiły Kristina Mladenovic i Caroline Garcia, a u Australijek Ashleigh Barty i Samantha Stosur. Pierwszy set lepiej rozpoczął się dla Australijek, które objęły prowadzenie 2-0, ale Francuzki szybko wyrównały na 2-2. Przez kolejne pięć gemów nie mieliśmy przełamań, jednak przy stanie 5-4 dla Mladenovic i Garcii, Australijki nie wytrzymały i dały się przełamać, przez co Francuzki wygrały pierwszego seta 6-4. Trójkolorowe już na początku drugiego seta zyskały przewagę nad swoimi rywalkami przełamując je i obejmując prowadzenie 3-0. Barty i Stosur mimo starań nie odrobiły strat i przegrały drugą partię 3-6 oraz cały mecz 2-3.

Dla Francuzek jest to pierwszy triumf w Pucharze Federacji od 16 lat.

Francja - Australia 3-2

Kristina Mladenovic - Alja Tomljanovic 6-1, 6-1

Caroline Garcia - Ashleigh Barty 0-6, 0-6

Kristina Mladenovic - Ashleigh Barty 2-6, 6-4, 7-6 (1)

Pauline Parmentier - Alja Tomljanovic 4-6, 5-7

Kristina Mladenovic/Caroline Garcia - Ashleigh Barty/Samantha Stosur 6-4, 6-3