7. Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe - Polacy najlepiej w historii

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 27.10.2019, 16:52

Polscy żołnierze zajęli 5. miejsce w klasyfikacji końcowej 7. Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych. W chińskim Wuhan biało-czerwoni zdobyli rekordowe 60 medali.

To zdecydowanie najlepszy wynik w historii startów Polaków w tej imprezie. Do tej pory, w rozgrywanych w cyklu czteroletnim od 1995 roku zawodach, najlepiej nasi żołnierze zaprezentowali się w 2011 roku w Rio de Janeiro, kiedy to 43 krążki przełożyły się na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. W Wuhan do rozdania były jednak 134 komplety medali więcej, toteż nie mogą dziwić bardziej pokaźne dorobki czołowych nacji. Wojsko Polskie wysłało do Chin ponad 200 sportowców, którzy reprezentowali nas w 17 z 27 dyscyplin. W kadrze nie zabrakło czołowych przedstawicieli poszczególnych sportów, w tym medalistów mistrzostw świata czy Europy seniorów. Obfitującą w głośne nazwiska kadrę wysłano m.in. w lekkiej atletyce, pływaniu czy szermierce.

Jedną z gwiazd reprezentacji był Michał Rozmys. Nasz średniodystansowiec, który nie wywalczył kwalifikacji na Mistrzostwa Świata w Dosze, w Wuhan popisał się dubletem, wygrywając zarówno bieg na 800, jak i na 1500 m. Na tym drugim dystansie w pokonanym polu pozostawił m.in. medalistę wspomnianych mistrzostw - Marcina Lewandowskiego (3. miejsce). Polscy lekkoatleci zdobyli najwięcej medali ze wszystkich startujących nacji, choć 7 złotych medali dało 3. pozycję w wewnętrznej klasyfikacji medalowej Królowej Sportu (po 8 złotych medali wywalczyły Chiny i Bahrajn). Na najwyższych stopniu podium, oprócz Rozmysa, stanęli jeszcze: Wojciech Nowicki (rzut młotem), Paweł Wojciechowski (skok o tyczce), Paulina Guba (pchnięcie kulą), żeńska sztafeta 4x400 m w składzie: Joanna Linkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic (z rekordem igrzysk), oraz męska drużyna maratończyków (Arkadiusz Gardzielewski, Henryk Szost, Mariusz Giżyński i Marcin Chabowski). Na podium stawali również m.in. Konrad Bukowiecki, Marcin Krukowski, Patryk Dobek, Malwina Kopron czy indywidualnie Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic.

Sześć medali, w tym dwa złote, wywalczyli specjaliści od sportowego ratownictwa wodnego. Najlepsza okazała się sztafeta 4x25 m w holowaniu manekina, oraz indywidualnie Wojciech Kotowski w ratowaniu manekina na 50 m. Bez złota wyjadą z Chin polscy pływacy, choć ogólnie udało im się wywalczyć 13 krążków (2 srebrne i 11 brązowych). Na podium stawali m.in. Radosław Kawęcki, Konrad Czerniak czy Kacper Majchrzak.

Ze złotego medalu mogła się również cieszyć nasza eksportowa para w żeglarskiej klasie 470. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar sięgnęły po pewne zwycięstwo. W strzelectwie po złoto w trapie sięgnął Jaromir Wojtasiewicz. Bez medalu wróci za to nasz mistrz świata Tomasz Bartnik.

Biało-czerwoni zdobyli w Chinach medale w 13 dyscyplinach. Oprócz wyżej wspomnianych, które dały nam możliwość usłyszenia Mazurka Dąbrowskiego, żołnierze Wojska Polskiego plasowali się na podium również w łucznictwie (Sylwia Zyzańska), szermierce (m.in. Magdalena Piekarska), judo (m.in. Arleta Podolak), pięcioboju nowoczesnym, zapasach (m.in Agnieszka Wieszczek-Kordus), kolarstwie szosowym i biegu na orientację. Na dorobek medalowy Polski składają się również 3 krążki wywalczone w tenisie ziemnym, który w Wuhan był dyscypliną pokazową.

Polska zakończyła igrzyska z dorobkiem 11 złotych, 15 srebrnych i 34 brązowych medali, co dało 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. Tę wygrali gospodarze - Chińczycy - notując 239, w tym aż 133 złote medale. Za nimi uplasowali się Rosjanie, Brazylijczycy i Francuzi.

Następne Letnie Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe odbędą się za 4 lata w stolicy Kolumbii, Bogocie.