Kolarstwo torowe - ME: Nikol Płosaj trzecia w wyścigu eliminacyjnym

• Data publikacji: 17.10.2019, 21:42

Nikol Płosaj zdobyła brązowy medal w wyścigu eliminacyjnym na mistrzostwach Europy w Apeldoornie. To drugi medal dla naszego kraju na tych mistrzostwach.

Wczoraj w wyścigu eliminacyjnym brązowy medal zdobył Filip Prokopyszyn. Dzisiaj w rywalizacji kobiet wystartowała Nikol Płosaj. Polka jechała świetnie taktycznie i unikała kolejnych eliminacji. Gdy na torze pozostały 4 zawodniczki, odpadła Maria Giulia Confalonieri, a Płosaj była już pewna medalu. Potem reprezentantka Polski odpuściła i ostatecznie zajęła 3. miejsce. Na ostatnim finiszu Kirsten Wild wygrała z Emily Nelson.

Po zdobyciu medalu w wyścigu eliminacyjnym Filip Prokopyszyn wystartował w scratchu. Polski kolarz jechał aktywnie, ale ostatecznie zajął 8. miejsce. Na ostatnich okrążeniach na atak zdecydował się Sebastian Mora Vedri. Była to akcja na wagę złotego medalu. Na finiszu z peletonu najlepszy był Christos Volikakis. Podium uzupełnił Wim Stroetinga.

Mateusz Rudyk awansował do półfinału sprintu. W kwalifikacjach Polak uzyskał trzeci czas - 9,677 - przegrywając z Holendrami Jeffrey'em Hooglandem i Harriem Lavreysenem. Rafał Sarnecki zajął 18. miejsce. W 1/16 finału drugi z Polaków wygrał z Martinem Cechmanem. W 1/8 finału jechało dwóch reprezentantów Polski. Mateusz Rudyk pokonał Juana Peraltę, a Rafał Sarnecki przegrał z mistrzem świata Harriem Lavreysenem. Następnie Mateusz Rudyk wygrał 2:0 z Jackiem Carlinem i zapewnił sobie awans do strefy medalowej. O finał Polak powalczy w Lavreysenem.

Dwie polskie sprinterki odpadły w 1/8 finału. Rywalizacja rozpoczęła się od kwalifikacji. Wygrała je Lea Sophie Friedrich z czasem 10,724. Urszula Łoś (11,010) zajęła 10. miejsce, a Nikola Sibiak (11,189) była 15. W 1/16 finału Łoś wygrała z Weroniką Jabornikową, a Sibiak z Heleną Casas Roige. Polki nie zdołały awansować do ćwierćfinału. W 1/8 finału Sibiak musiała uznać wyższość Emmy Hinze, a Łoś przegrała z Shanne Braspennickx. W półfinale pojadą Lea Sophie Friedrich z Oleną Starikową, a Emma Hinze z Anastazją Wojnową.

Zakończona została rywalizacja drużyn. W finale kobiet Brytyjczyki zdecydowanie wygrały z Niemkami. Katie Archibald, Eleanor Dickinson, Neah Evans i Laura Kenny uzyskały wynik 4:16,789. Brązowy medal wywalczyły Włoszki. Polki odpadły w pierwszej rundzie i zajęły 6. miejsce. Wśród mężczyzn najlepsi okazali się Duńczycy. W finale Lasse Norman Hansen, Julius Johansen, Frederik Madsen i Rasmus Pedersen zdeklasowali Włochów. Duński zespół uzyskał czas 3:49,113. Podium uzupełnili Brytyjczycy. Polacy uplasowali się na 6. miejscu.