Skoki na trampolinie: za nami Puchar Świata

• Data publikacji: 08.10.2019, 14:05

W miniony weekend w hiszpańskiej miejscowości Valladolid odbył się czwarty z kolei Puchar Świata w skokach na trampolinie.

Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro z 2016 roku Uladzislau Hancharou stanął na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata w indywidualnych skokach na trampolinie zdobywając 61.445 pkt, co oznacza, że Białorusin pokonał trzykrotnego mistrza świata Gao Lei o 0,065 punktu. Tym razem reprezentant Chin musiał zadowolić się srebrnym medalem, bowiem role się odwróciły, po tym jak dwa tygodnie temu to Gao Lei pokonał reprezentanta Białorusi o 0,035 punktu w Chabarowsku (Rosja) podczas trzeciego Pucharu Świata. Na najniższym stopniu podium stanął Andrey Yudin z Rosji zdobywając brąz. W indywidualnych skokach na trampolinie udział brał także reprezentant Polski Maciej Wyskiel, który w rankingu ogólnym zajął 43 miejsce z wynikiem 104.770 pkt.

W rywalizacji indywidualnej wśród kobiet złoty medal powędrował do Lingling Liu reprezentującej Chiny, dla której było to drugie zwycięstwo w Pucharze Świata. Chinka z wynikiem 56.890 okazała być się najlepsza niemniej jednak jej rodaczka Zhu Xueying stanęła na drugim stopniu podium zdobywając srebro. Reprezentantce Chin do złota zabrakło zaledwie 0,28 punktu. Z kolei podium zamknęła reprezentantka Japonii Hikaru Mori.

W synchronicznych skokach na trampolinie wśród mężczyzn najlepsi okazali być się Japończycy Daiki Kishi i Ryosuke Sakai, dla których było to również drugie złoto w tym roku zdobyte podczas Pucharu Świata. Ich występ oceniony został na 52.380. Z kolei Kanadyjski duet Jason Burnett i Jérémy Chartier zapewnili sobie najlepszy w historii występ w Pucharze Świata, zdobywając srebro z wynikiem 51.020. Brąz trafił w ręce duetu z Białorusi. Mikita Fomchanka i Iwan Litwinowicz wyprzedzili Amerykaninów zaledwie o 0,06 punktu i tym samym wywalczyli brązowy medal.

Wśród kobiet najlepsze w synchronicznych skokach na trampolinie okazała być się ukraińska para Maryna Kyiko i Svitlana Malkova, które zdobyły pierwsze złoto na Mistrzostwach Świata z wynikiem 49.270. Lauren Sampson i Jessica Pickering z Australii oraz Kanadyjki duet Samantha Smith i Rachel Si Min Tam uplasowały się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.

Po raz pierwszy gimnastycy mogą zakwalifikować się bezpośrednio na igrzyska olimpijskie biorąc udział w serii FIG Trampoline World Cup, która potrwa do kwietnia 2020 r. Wyniki z pierwszych sześciu z ośmiu Pucharów Świata będą się liczyły do ​​kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku w Tokio.