Lekkoatletyka - MŚ: srebrna sztafeta na koniec mistrzostw!

• Data publikacji: 06.10.2019, 20:22

Sztafeta kobiet 4x400 metrów zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata w Dosze. To szósty i ostatni medal polskich lekkoatletów na tej imprezie.

Polki w finale pobiegły w składzie: Iga Baumgart-Witan (zmiana za Annę Kiełbasińską), Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic. Baumgart-Witan po pierwszej zmianie była druga, za Amerykanką Phylis Francis. Patrycja Wyciszkiewicz utrzymała drugą pozycją, broniąc się przed sztafetami Wielkiej Brytanii i Jamajki. Amerykanki za sprawą wicemistrzyni Sydney McLaughlin i mistrzyni świata w biegu na 400 metrów przez płotki Dalilah Muhammad zdecydowanie odskoczyły od reszty stawki.

Małgorzata Hołub-Kowalik oddała pałeczkę Justynie Święty-Ersetic na 2. miejscu. Ostatnia z Polek została wyprzedzona przez Sherickę Jackson. Na ostatnich metrach Polka wyprzedziła Jamajkę i przyprowadziła naszą sztafetę na 2. pozycji. Czas Polek - 3:21,89 - jest rekordem Polski, poprawionym o ponad 2,5 sekundy. "Aniołki Matusińskiego" zdobyły szósty i zarazem ostatni medal dla Polski na mistrzostwach świata w Dosze.

Po kilkudziesięciu minutach pojawiła się informacja o dyskwalifikacji sztafety jamajskiej. Powodem był błąd ustawienia w strefie zmian. W wyniku tego brązowe medale trafiły do Brytyjek, które biegły w składzie Zoey Clarke, Jodie Williams, Emily Diamond i Laviai Nielsen.

Minęło kolejne kilkadziesiąt minut, ceremonia wciąż się nie odbywała, a powodem był kontrprotest. Skuteczny. Sędziowie ostatecznie przywrócili Jamajkę na 3. miejsce, w związku z czym to Anastasia Le-Roy, Tiffany James, Stephanie Ann-McPherson i Shericka Jackson stanęły na podium. Jury doszło ostatecznie do wniosku, że różnica na mecie była zbyt duża, by złe ustawienie miało wpływ na wyniki końcowe.

Sztafeta 4x400 metrów kobiet: