ME w kajakarstwie: złoty medal Walczykiewicz

• Data publikacji: 10.06.2018, 13:09

Marta Walczykiewicz została mistrzynią Europy w kajakarstwie na dystansie 200 metrów. Polacy zdobyli dzisiaj 5 medali, a łącznie 7.

Marta Walczykiewicz prowadziła praktycznie od początku do końca dystansu. Wicemistrzyni olimpijska zdecydowanie pokonała rywalki i zdobyła swój drugi złoty medal mistrzostw Europy w karierze. Polka uzyskała czas 00:39.697 i o ponad 3 dziesiąte części sekundy wyprzedziła Węgierkę Danutę Kozak. Brązowy medal wywalczyła Dunka Emma Jorgensen.

Dorota Borowska fenomenalnie wystartowała w wyścigu na 200 metrów kanadyjek. Jest to, podobnie, jak w przypadku Walczykiewicz, konkurencja olimpijska. Reprezentantka Polski utrzymała wysokie tempo do końca i przegrała tylko z fenomenalną Rosjanką Olesią Romasenko o niecałe pół sekundy. Trzecie miejsce zajęła Węgierka Virag Balla.

Również w kajakach, ale na dystansie 500 metrów, trzecie miejsce zajęła Anna Puławska. O brązowy medal reprezentantka Polski walczyła z Serbką Milicą Starowić, którą pokonała o setną sekundy. Bezkonkurencyjna była mistrzyni olimpijska Węgierka Danuta Kozak. Srebrny medal zdobyła Białorusinka Wolha Kudzenka.

Kolejny brązowy medal do polskiego dorobku dołożyły Dominika Włodarczyk i Katarzyna Kołodziejczyk, które zajęły trzecie miejsce w kajakach na 200 metrów. Polki nieznacznie przegrały z Portugalkami Teresą Portelą i Joaną Vasconcelos oraz Rosjankami Natalią Podolskają i Werą Sobetową. Chwilę później, na tym samym dystansie w kanadyjkach brąz wywalczyli Arsen Śliwiński i Michał Lubniewski. Polacy długo czekali na oficjalne wyniki, które sprawiły im radość, bo miejsce naszych zawodników na podium nie było pewne. Wygrali Aleksander Kowalenko i Ivan Styhl z Rosji.

Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek zdobyły wczoraj złoty medal na 500 metrów. Dzisiaj Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk na dystansie o połowę krótszym uplasowały się na 5. miejscu. Wygrały Manon Hostens i Sarah Guyot z Francji, a drugie finiszowały Erika Medveczky i Tamara Csipes z Węgier. Przyznano 2 brązowe medale. Zdobyły je Belgijki Hermien Peters i Lize Broexx oraz Jasmine Fritz i Steffi Kriegerstein z Niemiec.

Wiktor Glazunow był szósty w finale kanadyjkarzy na 500 metrów. Polak uzyskał wynik 01:50.033. Triumfował Czech Martin Fuksa z rezultatem 01:47.404. Na podium stanęli również Niemiec Sebastian Brendel i Mołdawianin Oleg Tarnowski. Aleksandra Jacewicz i Magda Stanny nie sprawiły niespodzianki na 500 metrów w kanadyjkach. Polki z wynikiem 02:02.777 finiszowały na 8. pozycji. Wygrały Węgierki Balla i Takacs przed Makarchanką i Klimawą z Białorusi oraz Andreewą i Romasenko z Rosji.

Nieco rozczarowani mogą być Mateusz Kamiński i Vincent Słomiński. Polscy kanadyjkarze wygrali zawody Pucharu Świata w Segedynie, a dzisiaj zajęli 6. miejsce. Złoty medal zdobyli Rumuni Leonid Carp/Victor Mihalaichi. Na podium stanęli również reprezentanci Rosji i Ukrainy. Sylwia Szczerbińska i Dorota Borowska finiszowały na 5. pozycji w C2 na dystansie 200 metrów. Medale zdobyły Węgierki, Białorusinki i Rosjanki.

Polacy startujący dzisiaj w finałach B zajęli ostatecznie następujące miejsca: 15. Doriana Kliczkowskiego (K1 500 metrów)  11. Pawła Kaczmarka (K1 200 metrów).

Polacy nie zdobyli medali na 5000 metrów. W kanadyjkach Magda Stanny i Mateusz Kamiński zajęli 5. miejsca. Edyta Dzieniszewska była 9. w kajakach, a Norbert Kuczyński był 18.