Lekkoatletyka - MŚ: Paweł Fajdek ponownie mistrzem świata! [AKTUALIZACJA: Brąz Nowickiego!]

• Data publikacji: 02.10.2019, 21:50

Paweł Fajdek zdobył złoty medal w rzucie młotem na mistrzostwach świata w Dosze. W najlepszej próbie uzyskał 80,50 i sięgnął po czwarty tytuł mistrza świata z rzędu. Medale zdobyli także Quentin Bigot i Bence Halasz. Wojciech Nowicki pierwotnie zajął 4. miejsce, ale po proteście złożonym przez polski sztab został przesunięty na trzecią pozycję!

Głównym wydarzeniem szóstego dnia mistrzostw świata w Katarze dla polskich kibiców był finał konkursu rzutu młotem mężczyzn. Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek jako jedyni w tym sezonie osiągnęli wynik ponad 80 metrów i byli faworytami do medali.  Na liście startowej Wojciech Nowicki był drugi, a Paweł Fajdek ostatni. W pierwszej próbie Nowicki rzucił młot na odległość 76,25 i po tym spokojnym otwarciu objął prowadzenie. Lider światowych list został wyprzedzony przez Bence Halasza. Węgier uzyskał wynik 78,18. Później Polaka wyprzedził jeszcze Quentin Bigot z rezultatem 76,34. Jako ostatni w pierwszej kolejce do koła wszedł Paweł Fajdek. Obrońca tytułu posłał młot na odległość 79,34 m. Tym samym został liderem zawodów.

Wojciech Nowicki poprawił się w drugim podejściu, uzyskując wynik 76,50. Reprezentant Polski wyprzedził Quentina Bigota. Francuz zdołał się poprawić, osiągając rezultat 78,06 i ponownie wskoczył na 3. miejsce. Paweł Fajdek rzucił młot na świetną odległość 80,16 m. Polak jako pierwszy przekroczył granicę 80 metrów i umocnił się na prowadzeniu. Podczas trzeciej próby Wojciech Nowicki wypadł z koła. Paweł Fajdek uzyskał wynik 79,37 i pozostał liderem. Wojciech Nowicki spadł na 5. miejsce za Eivinda Hendriksena (77,38). Z konkursu odpadli: Ashraf Amgad El Seify, niespodziewanie Nick Miller, Rudy Winkler i Jewgenij Korotowski.

W czwartej serii rzutów Paweł Fajdek jeszcze poprawił swój wynik, osiągając odległość 80 i pół metra. Tym samym przybliżył się do złotego medalu. Wojciech Nowicki rzucił 77,42 i był czwarty. Quentin Bigot osiągnął rezultat 78,19 i o centymetr wyprzedził Bence Halasza. W kolejnej kolejce Wojciech Nowicki spalił próbę i został mu tylko ostatni rzut, żeby awansować na podium. Paweł Fajdek nie chciał, aby jego nieudana próba została mierzona.

Wojciech Nowicki w ostatniej próbie uzyskał najlepszy wynik w konkursie - 77,69. Nie wystarczyło to jednak do zdobycia medalu. Brązowy medalista olimpijski zajął 4. miejsce. Na pozycjach medalowych nie doszło do zmian. Paweł Fajdek ponownie nie pozwolił na wrzucenie rzutu. Zdobył czwarty z rzędu tytuł mistrza świata. Srebrny medal wywalczył Quentin Bigot, a trzeci był Bence Halasz.

Aktualizacja: Po zawodach Polacy złożyli protest dotyczący najdłuższego rzutu Bence Halasza. Mieli oni bowiem przekonanie, że Węgier spalił tę próbę, czego sędziowie nie zauważyli. Mieli rację – apelacja została uznana, a Wojciecha Nowickiego przesunięto na trzecie miejsce! Sytuacja stała się jednak jeszcze bardziej osobliwa. Jako, że protest został złożony po zawodach, IAAF uznał, iż nie było by fair względem Halasza odebranie mu medalu. Postanowiono zatem sklasyfikować jego i Nowickiego ex aequo na trzecim miejscu! Po raz trzeci z rzędu zdobywamy złoto i brąz mistrzostw świata w męskim młocie!