Lekkoatletyka – MŚ: dwie Polki w finale na 400 metrów!

• Data publikacji: 01.10.2019, 21:45

We wtorek w Dosze wydarzeniem dnia był dla nas brąz Piotra Liska. Polacy zanotowali jednak więcej udanych występów. W finałach swoich konkurencji są Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Iga Baumgart-Witan i Justyna Święty-Ersetic.

Finał skoku o tyczce mężczyzn

O skoku o tyczce, w którym Piotr Lisek zdobył brązowy medal można przeczytać tutaj.

Finał rzutu oszczepem kobiet

Niestety bez Marii Andrejczyk odbył się finał rzutu oszczepem pań. Konkurs stał na przeciętnym poziomie gdyby patrzeć tylko na odległości. Potwierdziło się to, co można było zauważyć już w eliminacjach. Katarski klimat nie sprzyja specjalistkom od oszczepu. Złoty medal zdobyła Australijka Kelsey-Lee Barber. W ostatnim rzucie awansowała ona z czwartego miejsca, osiągając 66,56 m. Podium uzupełniły Chinki. Srebro z wynikiem 65,88 zdobyła Shiying Liu, a brąz z odległością 65,49 Huihui Lyu. Zawiodły szczególnie Czeszki. Dziewiąta z wynikiem 59,87 była Barbora Spotakova, 11. Nikola Ogrodnikova (57,24), a 12. Irena Sedova (55,86). Szóste miejsce zajęła była mistrzyni Europy Tacjana Chaładowicz, a siódme mistrzyni olimpijska Sara Kolak.

Finał 800 m mężczyzn

Bez wicemistrza świata Adama Kszczota, bez mistrza świata Francuza Pierre'a-Ambroise'a Bosse'a. Zresztą – żadnego finalisty z Londynu tu nie było. Nowym mistrzem świata został Donovan Brazier ze Stanów Zjednoczonych z czasem 1:42,34, który jest rekordem mistrzostw! Poprzedni miał już 32 lata, wynosił 1:43,06 i należał do Kenijczyka Billy'ego Konchellaha. Srebro zdobył Bośniak Amel Tuka, a brąz Kenijczyk Ferguson Cheruiyot Rotich. Przez większość dystansu prowadził Wesley Vasquez z Portoryko, ale na finiszu osłabł.

Finał 200 m mężczyzn

Na 100 metrów najlepszy był Christian Coleman, ale na 200 Amerykanin nie wystartował. Skorzystał na tym jego rodak Noah Lyles, który triumfował z czasem 19,83. Srebro zdobył trzeci na 100 metrów Andre De Grasse z Kanady. Po brąz sięgnął Ekwadorczyk Alex Quinonez. Obrońca tytułu Ramil Guliyev zajął piąte miejsce. Turka wyprzedził jeszcze Brytyjczyk Adam Gemili.

Kwalifikacje rzutu młotem mężczyzn

Nie było przykrej niespodzianki. Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek pewnie, w pierwszych próbach zapewnili sobie awans do jutrzejszego finału rzutu młotem, w którym – co tu kryć – marzymy o dublecie. Brązowy medalista olimpijski rzucił 77,89 i był najlepszy w grupie A, a trzykrotny mistrz świata posłał młot na odległość 79,24, wygrywając grupę B. Choć norma kwalifikacyjna wynosiła 76,50 metra, to do awansu do finału wystarczyła odległość nieco mniejsza – 76,22. Taką uzyskał bowiem 12. w stawce Katarczyk Ashraf Amgad El Seify. Stawka była w tych kwalifikacjach niezwykle wyrównana. Tylko czterech zawodników przekroczyło 77 metrów, a ośmiu trafiło młotem pomiędzy 76,20, a 77 metrów. Sensacyjnie kwalifikacji nie przeszedł Węgier Krisztian Pars. Mistrz olimpijski z Londynu zajął z wynikiem 73,05 dopiero 11. miejsce.

Kwalifikacje 400 m mężczyzn

Na 400 metrów mężczyzn nie mieliśmy swoich reprezentantów. Faworyci awansowali natomiast do półfinałów w komplecie.Najszybszy był Kirani James z Grenady. Jako jedyny w tej fazie pobiegł poniżej 45 sekund uzyskując 44,94.

Kwalifikacje skoku wzwyż mężczyzn

Biało-Czerwonych zabrakło też w męskim skoku wzwyż. Norma kwalifikacyjna wynosiła 2,31 m, ale nawet nikt nie próbował do niej podchodzić Zaledwie 12 zawodników pokonało bowiem 2,29. W tym gronie nie znaleźli się między innymi mistrz świata z Osaki Bahamczyk Donald Thomas, mistrz Europy Niemiec Mateusz Przybyłko, czy brązowy medalista z Londynu Syryjczyk Majd Eddin Ghazal. W finale nie wystąpi też Ukrainiec Bohdan Bondarenko, który po jednej nieudanej próbie wycofał się z rywalizacji.

Kwalifikacje 400 m ppł kobiet

Udanie kwalifikacje na 400 metrów przez płotki przeszła Joanna Linkiewicz. Polka zajęła w swoim biegu trzecie miejsce z czasem 55,97. Najszybsza ze wszystkich była Amerykanka Sydney McLaughlin, która wykręciła rezultat 54,45. Były dwie niespodzianki. Z powodu kontuzji biegu nie ukończyła Kori Carter ze Stanów Zjednoczonych, a zdyskwalifikowana została Dunka Sara Slott Petersen.

3000 m z przeszkodami mężczyzn

Nieudany występ w biegu z przeszkodami zaliczył Krystian Zalewski. Polak w swoim biegu eliminacyjnym był ostatni – 15. Jego rezultat wyniósł 8:51,79. Nieoczekiwanie w finale nie wystąpią Ugandyjczycy Albert Chemutai i Benjamin Kiplagat. W tej konkurencji IAAF podjął też niecodzienną decyzję. Federacja postanowiła awansować do finału Hindusa Avinasha Sable'a, mimo że zajął on dopiero 7. miejsce w swoim biegu. Decyzję tę podjęto, ponieważ dwukrotnie w trakcie biegu Sable'a przewracał przypadkiem Etiopczyk Takele Nigate. Jednak mimo tego ambitny Hindus zdołał uzyskać rezultat 8:25,23, co jest nowym rekordem jego kraju.

Półfinały 400 m kobiet

Jak dotąd nigdy nie mieliśmy Polki w finale mistrzostw świata na 400 metrów. Tym razem mamy dwie! Drugie miejsce w swoim biegu i bezpośrednią kwalifikację wywalczyła Justyna Święty-Ersetic. Mistrzyni Europy osiągnęła czas 50,96. Trzecia w swoim biegu, ale druga w gronie "lucky loserek" była Iga Baumgart-Witan. Polka pobiła swój rekord życiowy uzyskując 51,02. Najszybsza ze wszystkich była mistrzyni olimpijska. Shaunae'a Miller-Uibo z Bahamów pokonała dystans w czasie 49,66.

Półfinał na 200 m kobiet

W tej konkurencji zabrakło Polek. Tymczasem z najszybszym wynikiem w finale znalazła się Brytyjka Dina Asher-Smith, która uzyskała 22,16. W finale zabraknie między innymi Jamajki Elaine Thompson, która nie wystartowała w półfinale.