Polskie złoto w Belgradzie, bardzo dobre występy kajakarzy

• Data publikacji: 09.06.2018, 19:43

Dzisiaj w Belgradzie odbyły się pierwsze finały kajakarskich Mistrzostw Europy. Polacy bardzo dobrze rozpoczęli dzień i zdobyli dwa medale, w tym jeden złoty Justyny Iskrzyckiej i Pauliny Paszek.

Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek, po pewnie wygranym półfinale, w wyścigu finałowym również nie dały rywalkom żadnych szans. Na mecie Polki wyprzedziły minimalnie Niemki, a na trzecim miejscu, ze stratą czterech sekund do Polek, przypłynęły Węgierki. W finale kajakarek na 1000 metrów Karolina Markiewicz zajęła siódme miejsce, ze stratą 12 sekund do zwyciężczyni Niemki Niny Krankemann. Polska czwórka kajakarek w składzie Dominika Włodarczyk, Karolina Naja, Anna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk zajęła w finale piąte miejsce, tracąc do podium niecałą sekundę, najlepsze okazały się być Węgierki. Słabo w swoim finale zaprezentowali się Rafał Rosolski i Bartosz Stabno. Polacy zajęli odległe ósme miejsce, zwyciężyli reprezentanci gospodarzy Marko Tomicevic i Milenko Zoric. Kajakarska czwórka mężczyzn na 1000 metrów Martin Brzeziński, Mariusz Kujawski, Jakub Michalski i Sławomir Witczak zajęli siódme miejsce, złoto przypadło reprezentantom Białorusi.

Znakomicie zaprezentowała się polska czwórka kanadyjkarzy w składzie Wiktor Głazunow/Michał Lubniewski/Arsen Śliwiński/Marcin Grzybowski. Polacy popłynęli bardzo dobrze i zdobyli brązowy medal Mistrzostw Europy. W finale kanadyjkarzy na 1000 metrów Piotr Kuleta był piąty, zwycięstwo odniósł Czech Martin Fuksa. Słabo w finale kanadyjek kobiet na 500 metrów zaprezentowała się Dorota Kozakiewicz. Polka zajęła dopiero ósme miejsce. Dobre, piąte miejsce zajęła kanadyjkarska dwójka mężczyzn na 1000 metrów w składzie Mateusz Kamiński/Vincent Słomiński.

W finałach B oglądaliśmy tylko jednego Polaka. Norbert Kuczyński w wyścigu kajakarzy na 1000 metrów zajął siódme miejsce, co w ogólnej klasyfikacji dało mu szesnastą pozycję.

W popołudniowych wyścigach eliminacyjnych jako pierwsza zaprezentowała się Marta Walczykiewicz startująca w konkurencji kajakarek na 200 metrów. Polka znakomicie się spisała, wygrywając swój półfinał i awansując do finału A. Swój wyścig eliminacyjny wygrał również Paweł Kaczmarek rywalizujący w kajakarskim sprincie na 200 metrów. Polak awansował tym samym do półfinału, w którym nie było już tak różowo. Kaczmarek zajął czwarte miejsce i awansował do finału B. Do półfinału awansowały kajakarki startujące na 200 metrów Dominika Włodarczyk i Katarzyna Kołodziejczyk, które w swoim wyścigu eliminacyjnym zajęły piąte miejsce. W półfinale Polki zajęły drugie miejsce i awansowały do finału. Z rywalizacji odpadli natomiast nasi kajakarze na 200 metrów. Piotr Mazur i Dorian Kliczkowski w półfinale zajęli czwarte miejsce.

W finale A zobaczymy Dorotę Borowską, która w wyścigu eliminacyjnym kanadyjkarek na 200 metrów zajęła trzecie miejsce. W finale A zobaczymy Arsena Śliwińskiego i Michała Lubiewskiego startujących w kanadyjkowych dwójkach na 200 metrów. Polacy w wyścigu eliminacyjnym zajęli drugie miejsce. W późniejszych półfinałach zaprezentował się jeszcze Michał Lubniewski startujący w kanadyjkarskim sprincie. Polak w półfinale zajął trzecie miejsce i awansował do finału A.