Kolarstwo szosowe - MŚ: Mads Pedersen mistrzem świata!

• Data publikacji: 29.09.2019, 17:03

Mads Pedersen wygrał w Yorkshire wyścig o tytuł mistrza świata. Na finiszu Duńczyk wyprzedził Matteo Trentina i Stefana Kuenga. Polacy nie liczyli się w walce o medale.

Mistrzostwa świata zostały zakończone wyścigiem elity ze startu wspólnego. Trasa z Leeds do Harrogate liczyła 261 kilometrów, gdyż została skrócona z powodu złej pogody. Pierwotnie dystans miał być o 20 kilometrów dłuższy. Zrezygnowano z dwóch podjazdów na dojeździe oraz 2 rund w Harrogate, których zostało 7. Trasa była bardzo pofałdowana i wymagająca.

Mocną ucieczkę stworzyli: Maciej Bodnar, Jan Polanc, Primoż Roglić (obaj Słowenia), Richard Carapaz (Wenezuela), Nairo Quintana (Kolumbia), Jonas Koch (Niemcy), Hugo Houle (Kanada), Alex Howes (Stany Zjednoczone), Silvan Dillier (Szwajcaria), Magnus Cort Nielsen (Dania) i Petr Vakoc (Czechy). W peletonie doszło do kraksy. W jej wyniku z wyścigu wycofał się Łukasz Owsian.

Ucieczka została dogoniona już na pierwszej rundzie dookoła Harrogate. Na ponad 60 kilometrów przed metą zaatakowali Amerykanin Lawson Craddock i Szwajcar Stefan Kueng. W międzyczasie wycofało się wielu faworytów, w tym obrońca tytułu Alejandro Valverde i Philippe Gilbert. Craddock nie wytrzymał tempa Kuenga, do którego dojechali pojedynczo: Duńczyk Mads Pedersen, Holender Mike Teunissen i Włoch Gianni Moscon.

Na 3 rundy przed końcem, na 40 kilometrów przed metą w peletonie nie było już żadnego polskiego kolarza. Z czołówki odpadł Teunissen, a dojechali Matteo Trentin (Włochy) i Mathieu van der Poel (Holandia). Na czele jechało pięciu kolarzy. Grupę pościgową stworzyli: Carlos Betancur (Kolumbia), Gorka Izagirre (Hiszpania) i Toms Skujins (Łotwa). Grupa ta została skasowana przez peleton, a czołówka miała niecałą minutę przewagi nad peletonem.

Podczas wjazdu na ostatnią rundę Trentin, Moscon, van der Poel, Kueng i Pedersen mieli 48 sekund przewagi nad peletonem. Na początku finałowej rundy niespodziewanie osłabł Mathieu van der Poel. Na najtrudniejszym podjeździe po pociągnięciu Kuenga z czołówki odpadł Moscon. Medale były już praktycznie rozdane, a czołowa trójka walczyła o tytuł mistrza świata.

Na finiszu najlepszy okazał się Mads Pedersen. Drugi był Matteo Trentin, a trzeci Stefan Kueng. Wszyscy Polacy nie ukończyli wyścigu. Do mety dojechało jedynie 46 kolarzy.