299 dni do Tokio: mistrzostwa świata przepustką do olimpijskiej czasówki

• Data publikacji: 29.09.2019, 10:46

Trwają kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Tokio. W kolarskiej jeździe indywidualnej na czas ważnym punktem kwalifikacji były mistrzostwa świata w Yorkshire.

W jeździe indywidualnej na czas maksymalnie można wystawić dwójkę reprezentantów. Jedno z miejsc dla kraju można było wywalczyć w Yorkshire. W jeździe indywidualnej na czas elity bezpośrednią kwalifikację otrzymało 10 najlepszych państw. Wśród kobiet triumfowała Chloe Dygert. Amerykanka wyprzedziła Holenderki - Annę van der Breggen i Annemiek van Vleuten. W czołowej dziesiątce znalazły się po trzy Amerykanki i Holenderki. Do tego były w niej także dwie Niemki. Dlatego kwalifikacje otrzymały państwa, których reprezentantki były poza najlepszą dziesiątką, czyli Australia, Kanada, Izrael, Szwecja i Francja. Miejsce na igrzyskach mają także Szwajcaria i Białoruś.

Niestety, Anna Plichta zajęła dopiero 36. miejsce i była daleko od wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej. Oznacza to, że w Tokio w czasówce pojedzie najprawdopodobniej jedna Polka. Tutaj główną rolę odgrywa ranking, w którym Polska plasuje się na 8. miejscu. Taki stan rzeczy daje nam miejsce w jeździe na czas oraz możliwość wystawienia 3 pań w wyścigu ze startu wspólnego. Maksymalną kwotę 4 miejsc mają: Holandia, Włochy, Niemcy, Australia i Stany Zjednoczone.

W czasówce mężczyzn doszło do sytuacji, w której w czołowej dziesiątce mieliśmy kolarzy z innych państw. Byli to: Australijczyk Rohan Dennis, Belg Remco Evenepoel, Włoch Filippo Ganna, Nowozelandczyk Patrick Bevin, Brytyjczyk Alex Dowsett, Amerykanin Lawson Craddock, Estończyk Tanel Kangert, Portugalczyk Nelson Oliveira, Niemiec Tony Martin i Szwajcar Stefan Kueng. Wywalczyli oni kwalifikację dla swojego kraju.

Maciej Bodnar zajął 20. miejsce, a Kamil Gradek był 23. Tym samym u panów także musimy liczyć na ranking. Z niego jedną przepustkę do Tokio wywalczy 30 najlepszych państw. Nasz kraj jest na 13. miejscu. Pozycja ta pozwala nam także na start czterech kolarzy w wyścigu ze startu wspólnego. Jednak spadek o lokatę niżej, spowoduje zmniejszenie kwoty do trzech zawodników. Nasza przewaga nad Irlandią i kolejnymi państwami jest niewielka, a strata do poprzedzającej nas Norwegii jest ogromna. Pięć miejsc na ten moment mają: Belgia, Włochy, Francja, Holandia, Kolumbia i Słowenia.