Gimnastyka sportowa - PŚ: Sebastian Gawroński ze złotem w skoku!

• Data publikacji: 25.09.2019, 16:44

Reprezentant Polski Sebastian Gawroński wywalczył złoty medal w skoku podczas Pucharu Świata w Guimaraes (Portugalia). To pierwszy medal polskiego gimnastyka zdobyty podczas zawodów z serii FIG World Challenge Cup.

Sebastian Gawroński w miniony weekend stanął na najwyższym stopniu podium w konkurencji w skoku. Reprezentant Polski, który na etapie kwalifikacji zajmował wysokie drugie miejsce z wynikiem 13.625 pkt w finale zaprezentował najlepsze skoki i tym samym wywalczył swój pierwszy medal w karierze zdobyty podczas zawodów Pucharu Świata. Polak zdeklasował konkurencję uzyskując za swoje skoki w łącznej ocenie 13.975 pkt. Reprezentant Meksyku Fabian De Luna, który na etapie kwalifikacji obejmował prowadzenie ostatecznie ukończył zawody na drugiej pozycji. Brąz w tej konkurencji powędrował w ręce Włocha Umberto Zurliniego. Nasz reprezentant uzyskał awans do finału na poręczach, gdzie uplasował się na ósmej pozycji z wynikiem 13.150 pkt.

Ostatnie zawody z cyklu FIG Challenge Cup już za nami. Tym razem Puchar Świata zagościł do portugalskiej miejscowości Guimaraes, gdzie gimnastycy z Japonii oraz Meksyku zdominowali konkurencję. W Multiusos De Guimaraes o medale ostatnich zawodów z serii FIG World Challenge Cup walczyli zawodnicy z całego świata. Japońscy gimnastycy wywalczyli aż pięć złotych medali. Takaaki Sugino stanął na najwyższym stopniu podium w ćwiczeniach wolnych zdobywając 14.000 pkt. Japończyk wywalczył złoty medal również w konkurencji na koniu z łękami (14.825). Z kolei Takuya Nagano zdobył złoto dla Japonii w konkurencji na kółkach (14.925) oraz na poręczach (14.150). Na tym nie koniec, bowiem Hirohito Kohama również przyczynił się do powiększenia dorobku swojego kraju zdobywając brązowy medal na poręczach, a także złoto w konkurencji na drążku.

Reprezentacja Meksyku podczas ostatniego Pucharu Świata wywalczyła aż jedenaście medali, w tym dwa złote i tym samym została najbardziej utytułowaną drużyną w Guimaraes. Złoto na poręczach wywalczyła Frida Esparza (13.650), z kolei jej rodaczka Elsa Garciaw tej samej konkurencji zdobyła srebro. Ana Lago oraz Anapaula Gutierrez wywalczyły kolejno złoty i srebrny medal w ćwiczeniach wolnych. Również meksykańscy gimnastycy dołożyli aż sześć srebrnych medali dla swojego kraju. Daniel Corral wywalczył srebro na koniu z łękami, z kolei Fabian de Luna dołożył srebro na kółkach oraz w skoku.

Medal dla gospodarzy wywalczyła Filipa Martins, która okazała być się najlepsza na równoważni, gdzie zdobyła złoto. Portugalska gimnastyczka stanęła również na najniższym stopniu podium w konkurencji na poręczach. Z kolei Portugalczyk Bernardo Almeida zachwycił publiczność brązowym medalem zdobytym na kółkach.

Zawody w Guimaraes były siódmym i zarazem ostatnim przystankiem podczas zawodów z serii FIG World Challenge Cup. Przypomnijmy, że tegoroczną edycję Pucharu Świata rozpoczęły zawody w chińskim Zhaoqing. Kolejno gimnastycy walczyli o medale w Osjeku (Chorwacja), Koper (Słowenia), Mersin (Turcja), Szombathely (Węgry) oraz w Paryżu (Francja). Dla wielu gimnastyków oraz gimnastyczek Puchar Świata w Guimaraes był ostatnią próbą przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata, które odbędą się w dniach od 4 do 13 października br., w niemieckiej miejscowości Stuttgart. Podczas MŚ poznamy kolejnych zawodników, którzy uzyskają kwalifikację olimpijską do Tokio 2020.