Gimnastyka artystyczna – MŚ: historyczny triumf Japonek i ósme złoto Rosji

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 22.09.2019, 14:35

Historyczny złoty medal mistrzostw świata w rywalizacji zbiorówek z 5. piłkami wywalczyła reprezentacja Japonii. W drugim finale triumfowały reprezentantki Rosji.

W ostatnim dniu mistrzostw świata w Baku doczekaliśmy się w końcu przełamania rosyjskiej dominacji. W finale z 5. piłkami historyczne złote medale wywalczyły reprezentantki Japonii. Reprezentantki z Kraju Kwitnącej Wiśni w ostatnich latach zrobiły duży postęp i na stałe zagościły w ścisłej światowej czołówce. Chcąc jak najlepiej przygotować się do występu przed własną publicznością podczas przyszłorocznych igrzysk, Japonki od kilku lat trenują w Rosji. Rezultat? Od 2015 zbiorówka z tego kraju regularnie staje na podium mistrzostw świata. Do tej pory zdobywała jednak srebrne i brązowe medale. Dziś w Baku gimnastyczki z Japonii po raz pierwszy w historii w zmaganiach drużynowych stanęły na najwyższym stopniu podium. W rywalizacji z 5. piłkami, wyprzedziły minimalnie rywalki z Bułgarii – różnica punktowa pomiędzy dwiema czołowymi ekipami wyniosła 0.2 pkt. Brązowe medale trafiły do reprezentacji Rosji.

Niewiele zabrakło, by gimnastyczki z Japonii wywalczyły dziś dublet – w finale z 3 obręczami i 2 parami maczug również zaprezentowały się znakomicie. Od sędziów otrzymały notę 29.400, jednak lepsze o przysłowiowy włos okazały się reprezentantki Rosji – 29.450. Rosjanki kończą mistrzostwa z dorobkiem 8 złotych medali (na 9 możliwych), co oczywiście przekłada się na deklasację pozostałych nacji w klasyfikacji medalowej imprezy. Japonki w finale z obręczami i maczugami musiały zadowolić się srebrem, jednak przyszłoroczna walka o tytuł mistrzyń olimpijskich w wieloboju w Tokio zapowiada się na bardzo wyrównaną. Na najniższym stopniu podium w finale z obręczami i maczugami stanęły Włoszki, które tym występem uratowały zupełnie nieudane mistrzostwa. Przed rokiem na koncie włoskiej zbiorówki były trzy medale – złoto i dwa srebra, dwa krążki do dorobku medalowego dołożyły także indywidualistki. Tym razem gimnastyczki z Italii wywożą z Baku tylko ten jeden brąz i trzeba powiedzieć, że również wywalczony nie bez problemów – ocenę o 0.1 pkt niższą od Włoszek uzyskały bowiem sklasyfikowane na 4. pozycji Białorusinki. Dopiero 5 miejsce przypadło Bułgarkom.