Serie A: Mediolan cały na niebiesko

• Data publikacji: 21.09.2019, 22:45

Po świetnym widowisku na stadionie Giuseppe Meazza AC Milan przegrał z Interem Mediolan 0:2. Bramki dla zwycięzców zdobyi Marcelo Brozović i Romelu Lukaku. W barwach przegranych całe spotkanie zagrał Krzysztof Piątek.

Derbami Mediolanu żyją niemalże całe piłkarskie Włochy, a odkąd w czerwono - czarnych barwach gra Krzysztof Piątek, także dla polskich kibiców ranga meczu wzrosła jeszcze bardziej. Napastnik kadry prowadzonej przez Jerzego Brzęczka znalazł się w wyjściowym składzie gospodarzy. Faworytem spotkania byli Nerazzurri, którzy prowadzili w lidze, choć trzeba przyznać, że po znakomitym starcie sezonu, wydaje się, że złapali delikatną zadyszkę.

Już sam początek meczu zwiastował, że będzie on prowadzony w żywym tempie. Piłkarze obu drużyn grali akcja za akcje i nie ustępowali nawet na krok rywalom. Jednak jako pierwsi niebezpieczeństwo pod własną bramką sprokurowali Rossonerri. W 12. minucie Rodriguez wycofał piłkę do Donnarummy, jego zamiary odczytał Lautaro Martinez i prawie skierował futbolówkę do siatki. Zawodnicy Interu mieli większą jakość gry w początkowych fragmentach. Bardzo aktywny tego wieczora był Martinez. Argentyńczyk w 20. minucie prostopadłym podaniem uruchomił Romelu Lukaku. Belgijski napastnik uderzył z pierwszej piłki, ale na posterunku był Donnarumma.

Trzy minuty później powinno być 1:0 dla Interu. Sensi zagrał do Martineza, ten strzelił na bramkę, lecz golkiper Milanu odbił strzał. Do futbolówki dopadł D'Ambrosio, ale w doskonałej sytuacji trafił jedynie w słupek. Ta okazja mogła się zemścić niemal natychmiast. Piątek zagrał w uliczkę do Kessiego, ten piłki ostatecznie nie przejął, ale spadła pod nogi Calhanoglu, który pokonał Handanovicia. Sędzia jednak bramki nie uznał, gdyż wcześniej Kessie zagrał futbolówkę ręką.

Inter wciąż intensywnie dążył do trafienia i je w końcu zdobył. Bardzo efektowną przewrotką po wrzutce Barelli popisał się D'Ambrosio. Donnaruma obronił to uderzenie, lecz skutecznie dobił Martinez. Gol nie został jednak po raz kolejny uznany przez sędziego, bowiem w tej sytuacji był spalony. W końcówce pierwszej połowy odgryźć chciał się Milan. Rajd Suso z 41. minuty powstrzymał świetnym wślizgiem Asamoah, a kilka chwil później strzał Piątka powędrował nad poprzeczką.

Po niezwykle emocjonujących pierwszych 45 minutach, druga część gry zapowiadała się równie fascynująco. I od samego początku jej trwania nie rozczarowywała. W 49. minucie piłkarze Interu krótko rozegrali rzut wolny. Sensi podał do Brozovicia, a ten płasko uderzył na bramkę. Piłka po drodze odbiło się od nóg zawodników stojących w polu karnych i całkowicie zmyliła Donnarummę.

Imponować mogła zwłaszcza gra gości w pressingu. Niemal non stop naciskali piłkarzy Milanu, a Ci byli często zmuszani do długich zagrań. Podopieczni Marco Giampaolo chcieli odrobić straty i podejmowali większe ryzyko w swoich zagraniach. Nieźle układała się współpraca Krzysztofa Piątka z Leao. Widać było, że obaj napastnicy szukają siebie wzajemnie na boisku, lecz nie przyniosło to rezultatów w postaci bramki.

Rezultat w 80. minucie podwyższyli za to goście. Nicolo Barella znajdując się w rogu pola karnego znakomicie zacentrował piłkę wprost na głowę Romelu Lukaku, który nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem bezradnego Donnarummy. Piłkarze Interu chcieli pójść za ciosem i juz po chwili mogło być 3:0. Wymiana futbolówki pomiędzy Lukaku, a Politano, skończyła się strzałem tego drugiego, lecz to uderzenie wylądowało jedynie na poprzeczce.

W końcówce spotkania bramkę honorową próbował zdobyć Milan. Hernandez wszedł z piłką w pole karne, strzelił mocno, ale tylko w boczną siatkę. W ostatnich sekundach zaatakował jeszcze Inter. Mathias Vecino wyszedł sam na sam z Donnarummą, ale wślizg Matteo Musacchio zapobiegł utracie gola. Była to ostatnia warta uwagi sytuacja w tym meczu. Inter po bardzo dobrym meczu zainkasował trzy punkty i nadal jest liderem Serie A z kompletem zwycięstw.

AC Milan - Inter Mediolan 0:2 (0:0)

Bramki: 49' Brozović, 80' Lukaku

AC Milan: G. Donnarumma – Conti, Musacchio, A. Romagnoli, Ricardo Rodríguez (73' Hernandez) – Kessié, Biglia, Çalhanoğlu (66' Paqueta) – Suso – K. Piątek, Leao (84' Rebić)

Inter Mediolan: Handanovič – Godin, de Vrij, Škriniar – D'Ambrosio, Barella (82' Candreva), Brozović, Sensi (73' Vecino), Asamoah – Lautaro Martínez (79' Martinez), Lukaku

Żółte kartki: Conti, Rebić - D'Ambrosio

Sędzia: Daniele Doveri (Włochy)