Gimnastyka artystyczna – MŚ: siódme złoto Rosji i pięć biletów do Tokio

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 21.09.2019, 20:14

Reprezentacja Rosji po zaciętej rywalizacji sięgnęła po złote medale w wieloboju drużynowym. Na podium także drużyny z Japonii i Bułgarii. Pięć zespołów wywalczyło przepustki na igrzyska olimpijskie w Tokio. Polki zajęły 18 miejsce.

W wieloboju drużynowym w Baku wystąpiły 24 najlepsze zespoły ubiegłorocznych mistrzostw świata w Sofii. Zbiorówki rywalizowały o medale wielobojowe, pięć przepustek na igrzyska w Tokio i kwalifikacje do niedzielnych finałów z poszczególnymi przyborami.

Walka o medale mistrzostw świata była bardzo wyrównana, ale ostatecznie wynik był taki jak zawsze – na najwyższym stopniu podium stanęły Rosjanki. Sborna na półmetku rywalizacji przegrywała z Japonkami i Bułgarkami, jednak dzięki bezbłędnie wykonanemu układowi z piłkami (najwyższa ocena dnia – 30.000 pkt) awansowała na 1 miejsce. Tym samym Rosjanki pozostają w Baku niepokonane i mają na koncie 7 złotych medali mistrzostw świata. Drużyna z Kraju Kwitnącej Wiśni, zdobywając srebrne krążki, wyrównała najlepszy wynik w historii japońskich startów w czempionacie globu – ostatnio na drugim stopniu podium w wieloboju reprezentantki tego kraju stały w 1975 roku. Brązowe medale wywalczyły Bułgarki, powtarzając osiągnięcie sprzed roku.

Podczas rywalizacji wielobojowej pięć zbiorówek uzyskało prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio. Z tego grona wyłączone były Rosjanki, Bułgarki i Włoszki, które olimpijskie kwalifikacje zapewniły sobie w ubiegłym roku. Przepustki do Tokio trafiły do: Japonek, Białorusinek (4 miejsce), Izraelek (6 miejsce), Chinek (7 miejsce) i Azerek (8 miejsce). Na półmetku rywalizacji wydawało się, że pewną kwalifikację na igrzyska ma ekipa z Ukrainy, która za występ z piłkami otrzymała notę 28.250 (5 wynik), jednak dużo słabszy start z obręczami i maczugami oznaczał spadek w klasyfikacji łącznej na 9 lokatę – pierwszą nie dającą przepustki do Japonii. Ostatnią szansą na wywalczenie biletu do Tokio dla zbiorówek będzie start w przyszłorocznych mistrzostwach kontynentalnych.

Polki wystąpiły w składzie: Milena Górska, Aleksandra Majewska, Aleksandra Wlaźlak, Julia Chochół i Alicja Dobrołęcka. Przed rokiem w mistrzostwach świata w Sofii Biało-Czerwone zajęły 16 miejsce w wieloboju, dziś uplasowały się dwie lokaty niżej. Nasze zawodniczki za układ z piłkami otrzymały notę 24.300 (15 wynik dnia), a za występ z obręczami i maczugami 23.350 (17 wynik). Do miejsca gwarantującego kwalifikację olimpijską zabrakło dużo – 5.450 pkt. Do awansu do finałów z poszczególnymi przyborami – 2.850 pkt z piłkami i 2.750 pkt z obręczami i maczugami.

W obu jutrzejszych finałach zobaczymy Rosjanki, Japonki, Bułgarki, Białorusinki, Włoszki, Izraelki i Chinki. Ponadto o medale w układzie z 5 piłkami powalczą Ukrainki, a z 3 obręczami i 2 parami maczug – Azerki.