Zapasy - MŚ: medal na zakończenie mistrzostw!

• Data publikacji: 21.09.2019, 18:24

Parafrazując tekst znanej piosenki - sobota w końcu była dla nas! Magomedmurad Gadzhiev zdobył brązowy medal mistrzostw świata w kategorii do 70 kg w zapasach, które odbywają się w kazachskim Nursułtanie. W decydującej walce Polak okazał się lepszy od Gruzina Zurubiego Iakobiszwiliego.

Magomedmurad Gadzhiev po piątkowym znakomitym występie na matach w stolicy Kazachstanu uzyskał możliwość walki o brąz. Jego przeciwnikiem był Gruzin Zurubi Iakobiszwili. Lepiej pojedynek o medal rozpoczął nasz zapaśnik, który otrzymał punkt za pasywność rywala. Zawodnikowi AKS Piotrków Trybunalski udało się podwyższyć prowadzenie po obaleniu Gruzina. Iakobiszwili walczył do końca o brąz, zdołał wypchnąć Gadzhieva za matę, ale było to zbyt mało i to reprezentant Polski zdobył pierwszy "krążek" dla naszego kraju na tych mistrzostwach.

Niestety, tak jak pisaliśmy wcześniej, Gadzhiev startował w nieolimpijskiej kategorii do 70 kg i tym samym nie wywalczył nominacji do Tokio. Może w obliczu sukcesu, sztab szkoleniowy zdecyduje się na wystawienie zawodnika pochodzącego z Dagestanu w wyższej kategorii wagowej (-74 kg) podczas przyszłorocznych turniejów kwalifikacyjnych.

W wyżej wspomnianej kategorii rywalizował Kamil Rybicki. Zapaśnik LKS Mazowsze Teresin znalazł się w repasażach, gdzie w pierwszej rundzie uporał się w bardzo dobrym stylu z Meksykaninem Victorem Hernandezem Luną. W walce, której stawką była kwalifikacja olimpijska nasz reprezentant uległ niestety 2-6 Japończykowi Mao Okuiemu i odpadł z turnieju..

Słabo poszło naszym zawodnikom rozpoczynającym dzisiaj swoje zmagania. Tylko jeden pojedynek udało się wygrać Zbigniewowi Baranowskiemu (-86 kg). W kwalifikacjach Polak pokonał Mongolczyka Utiumena Orgodola. W 1/16 finału lepszy okazał się za to Amerykanin James Patrick Downey III. Kwalifikacji za to nie przebrnęli Andrzej Sokalski (-79 kg) i Radosław Baran (-97 kg). Sokalski przegrał z Ukraińcem Dmytiim Tkachenką, a Baran uległ Uzbekowi Magomedowi Ibragimovi.

Polska zakończyła więc udział w MŚ w Nursułtanie z jednym brązowym medalem oraz trzema kwalifikacjami olimpijskimi.