Gimnastyka artystyczna – MŚ: złota Dina i 16 kwalifikacji do Tokio

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 20.09.2019, 19:05

Po raz trzeci z rzędu mistrzynią świata w wieloboju indywidualnym została Rosjanka Dina Awierina. Na podium także siostra bliźniaczka zwyciężczyni – Arina i Linoy Ahsram z Izraela. 16 najlepszych zawodniczek wywalczyło kwalifikacje olimpijskie dla swoich krajów.

Nie ma mocnych na Dinę Awierinę. Rosjanka od trzech lat pozostaje niepokonana w najbardziej prestiżowej konkurencji mistrzostw świata – finale wieloboju indywidualnego. Rywalizację w Baku ukończyła z notą 91.400, otrzymując od sędziów najwyższe oceny w gronie 24 gimnastyczek za układy z obręczą (23.800) i wstążką (21.650). Najwyższą notę dnia – 24.050 pkt za występ z maczugami – otrzymała siostra Diny, Arina Awierina. Druga z bliźniaczek musiała jednak zadowolić się srebrnym medalem – w klasyfikacji łącznej zgromadziła 0.300 pkt. mniej niż siostra. Na najniższym stopniu podium uplasowała się najgroźniejsza rywalka Rosjanek – Linoy Ashram z Izraela (89.700). Kolejne lokaty – z wyraźną stratą do medalistek – zajęły Borjana Kalejn z Bułgarii, Włada Nikolczenko z Ukrainy i Alexandra Agiurgiuculese z Włoch.

16 najlepszych gimnastyczek z finału wieloboju wywalczyło dla swoich krajów przepustki olimpijskie na igrzyska w Tokio w 2020 roku. W Japonii zobaczymy po dwie reprezentantki Rosji, Izraela, Bułgarii, Ukrainy, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Białorusi, a także jedną przedstawicielkę Japonii i Azerbejdżanu. W kwalifikacjach wieloboju indywidualnego podczas igrzysk wystąpi 26 gimnastyczek. 10 pozostałych przepustek olimpijskich do Tokio zostanie przyznanych w przyszłym roku m.in. na podstawie startów w zawodach Pucharu Świata oraz w mistrzostwach kontynentalnych.

Jutro w Baku o medale mistrzostw świata w wieloboju oraz pięć biletów do Tokio powalczą zbiorówki. Do rywalizacji przystąpią 24 reprezentacje narodowe, w tym Polki w składzie: Milena Górska, Aleksandra Majewska, Aleksandra Wlaźlak, Julia Chochół i Alicja Dobrołęcka. Kwalifikacje olimpijskie mają już zapewnione trzy najlepsze zespoły ubiegłorocznego czempionatu globu: Rosja, Bułgaria i Włochy.