Gimnastyka artystyczna – MŚ: Rosjanki ze złotem w drużynie

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 19.09.2019, 18:10

Gimnastyczki z Rosji pewnie wygrały klasyfikację drużynową w wieloboju indywidualnym. Przyznano 16 przepustek olimpijskich do Tokio. Natalia Kozioł była dla rywalek tylko tłem.

Rosjanki: Dina i Arina Awieriny oraz Jekaterina Selezniewa zgodnie z przewidywaniami zdominowały kwalifikacje wieloboju indywidualnego podczas mistrzostw świata w Baku. Podopieczne Inriny Viner-Usmanowej zwyciężyły w klasyfikacji drużynowej zawodów z wielką przewagą nad resztą stawki. „Artystki” z Rosji uzbierały łącznie 186.500 pkt – to blisko 12 punktów więcej niż wicemistrzynie świata z Izraela (Linoy Ashram, Nicol Zelikman, Yulia Telegina, Nicol Voronkov). Wyrównaną walkę o brązowe medale stoczyły gimnastyczki z Białorusi i Wloch. Ostatecznie na najniśzym stopniu podium stanęły Białorusinki w składzie: Katsiaryna Gałkina, Anastazja Sałos i Alina Garnasko. Sklasyfikowano 42 drużyny.  W tym gronie zabrakło Polek, gdyż do Baku pojechała tylko jedna nasza indywidualistka – Natalia Kozioł.

24 najlepsze gimnastyczki kwalifikacji wieloboju (z limitem 2 miejsc na kraj) awansowały do jutrzejszego finału. Ostatnia gimnastyczka z tego grona – sklasyfikowana na 26. pozycji reprezentantka Uzbekistanu Jekaterina Fietisowa – ukończyła zmagania z notą 57.950 (pod uwagę brano oceny z 3 z 4 układów z poszczególnymi przyborami). Na tym tle słabiutko wypadła Natalia Kozioł. Polka ukończyła wielobój z łączną oceną 51.975, co dało jej 51. miejsce w gronie 167 zawodniczek. W piątkowym finale wieloboju oprócz walki o medale w najbardziej prestiżowej konkurencji (jedynej olimpijskiej) zawodniczki będą rywalizować o 16 przepustek do Tokio.

Najlepsze układy z maczugami i wstążką zaprezentowały siostry Awieriny. Arina wygrała kwalifikacje z maczugami, Dina – ze wstążką. Finały z tymi przyborami odbędą się jeszcze dziś. Awans do obu finałów wywalczyła Dina Awierina, Linoy Ashram, Alina Garnasko i Włada Nikolczenko. Jedną szansę na wywalczenie medali mistrzostw świata będą miały Arina Awierina, Alexandra Agiurgiuculese, Nicol Zelikman i Katsiaryna Gałkina (maczugi) oraz Jekaterina Selezniewa, Milena Baldassarri, Anastazja Sałos i Laura Zeng (wstążka). Natalia Kozioł w eliminacjach plasowała się na miejscach w siódmej dziesiątce. Występ Polki z maczugami sędziowie ocenili na 17.750 pkt (61 miejsce), a ze wstążką na 14.800 pkt (65 miejsce).