Cztery medale kajakarzy na próbie olimpijskiej

• Data publikacji: 19.09.2019, 12:20

W Tokio odbyła się próba olimpijska na niecały rok przed igrzyskami w Tokio. Olimpijski tor przetestowało 12 reprezentantów Polski. Polacy zdobyli 4 medale.

Na mistrzostwach świata w Szeged polscy kajakarze wywalczyli 6 kwalifikacji olimpijskich oraz 3 paraolimpijskie. Na koniec sezonu Polacy udali się do Tokio na oficjalną próbę olimpijską. Do Japonii polecieli: kajakarki - Anna Puławska i Helena Wiśniewska, kanadyjkarki - Dorota Borowska, Julia Walczak i Sylwia Szczerbińska, kajakarze - Rafał Rosolski i Paweł Kaczmarek, kanadyjkarze - Tomasz Kaczor, Mateusz Kamiński i Michał Kudła oraz parakajakarze - Katarzyna Sobczak i Jakub Tokarz. Jedyny złoty medal dla Polski zdobyli Mateusz Kamiński i Michał Kudła. Na mistrzostwach świata kanadyjkarze zdobyli przepustkę olimpijską w C2 na 1000 metrów. Zawody w Tokio rozpoczęli od 3. miejsca w eliminacjach i awansu do półfinału, w którym finiszowali na 2. pozycji. W finale Kamiński i Kudła okazali się najlepsi, wyprzedzając po świetnym finiszu Rumunów Catalina Chirilę i Victora Mihalachiego.

- Wygraliśmy, więc odczucia były najlepsze, jakie mogą być. Jeśli chodzi o technikę, to nie był majstersztyk, ale liczy się wynik. Rezultat ten motywuje do dalszej pracy. Pokazuje, że jesteśmy w stanie wygrać ze wszystkimi - przyznał Mateusz Kamiński. - Organizacja w Japonii była na najwyższym poziomie tak jak ich pociągi, czyli co do minuty. Wszystko musiało być tak, jak oni to zaplanowali. Sam wyjazd zapadnie na pewno mocno w pamięci. Wielkie miasto, większość innych rzeczy niż w Europie, inne jedzenie. Sama kultura Japończyków jest taka, że powinniśmy się od nich uczyć - dodał reprezentant Polski.

Srebrny medal w K2 na 500 metrów zdobyły Anna Puławska i Helena Wiśniewska. W eliminacjach Polki były drugie i bezpośrednio awansowały do półfinału. W 1/2 finału były dopiero czwarte, ale wywalczyły awans do finału A. W ostatnim wyścigu nasze zawodniczki o sekundę przegrały z Białorusinkami Maryną Litwinczuk i Wolhą Kudzenką. Polki nieznacznie wyprzedziły Węgierki Alida Dora Gazso i Erika Medveczky.

Kwalifikację do Tokio w tej konkurencji Anna Puławska wywalczyła razem z Karoliną Nają. Rywalizacja o miejsca w kadrze kajakarek będzie bardzo zacięta. Puławska i Helena Wiśniewska poznały już obiekt w Japonii i celują w zdobycie medalu również za rok. - Start oceniam bardzo dobrze. Zajęłyśmy 2. miejsce przy naprawdę dobrej obsadzie. Startowały mistrzynie świata oraz światowa czołówka. Wystartowałyśmy na tych zawodach z ,,poziomu startowego" dlatego, że od mistrzostw Polski miałam wakacje i nie pływałam na wodzie przez tydzień zgodnie z zaleceniami trenera. Wiedziałam, że jadę na zawody, aby przetestować tor i wystartować, ale z zupełnie czystą głową. Udało się zdobyć srebro. Jestem pozytywnie zaskoczona i uważam, że to świadczy tylko o tym, że mam wysoki poziom sportowy, który utrzymuje się mimo braku intensywnych treningów - podsumowała zawody Puławska.

Kajakarka opisała warunki na torze w Tokio. - To na pewno specyficzny tor, ponieważ jest bardzo nietypowy klimat i wysoka wilgotność, która utrudnia oddychanie. Myślę, że kwestia odpowiedniej aklimatyzacji i organizm się przestawi. Sam tor jest położony w dobrym miejscu. Z tego, co zdążyłam zaobserwować, to wiatr wieje tam w twarz, czyli jak dla mnie to bardzo dobrze, bo lubię takie warunki. Słona woda jest dla mnie zaskoczeniem, ale myślę, że również nie jest to problemem. Dość ważne jest to, że prawdopodobnie, jeśli będą takie warunki jak na teście, to będzie równo wiało na wszystkich 8 torach. Jest to chyba najważniejsze. Dołożę wszelkich starań, aby za rok stanąć do walki również na tym torze o swoje marzenia - dodaje Anna Puławska.

Na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich zadebiutują kanadyjkarki. Dorota Borowska ma już zapewnioną kwalifikację olimpijską na 200 metrów i może przygotowywać się do swojego debiutu. Na próbie olimpijskiej Polka wygrała eliminacje i była 4. w półfinale. W finale finiszowała za Ksenią Kurach i świeżo upieczoną mistrzynią świata, Nevin Harrison. Osiągnięcie trzeciego miejsca w finale w Tokio za rok byłoby wielkim sukcesem Doroty Borowskiej.

Tor olimpijski w Tokio jest dość mocno wymagający. Bardzo często zmieniają się warunki i nie można przewidzieć, z której strony będzie wiał wiatr. Swój start oceniam pozytywnie. Na te zawody jechaliśmy po odpoczynku. W planie mieliśmy roztrenowanie i nie zmieniliśmy nic ze względu na dalsze przygotowania - powiedziała polska kanadyjkarka.

Drugi brązowy medal dla naszego kraju zdobył Tomasz Kaczor. W rywalizacji C1 na 1000 metrów reprezentant Polski potwierdził swoją wysoką formę. Kaczor wygrał wyścig eliminacyjny i był drugi w półfinale. W finale finiszował za mistrzem olimpijskim Sebastianem Brendelem i Kiriłłem Szamszurinem. Polak minimalnie wyprzedził Maksima Piatrou i mógł po raz kolejny w tym sezonie stanąć na podium.

Powiedzmy, że jestem zadowolony z mojego występu, ponieważ nie trenowałem już tak, jak do mistrzostw świata. Teraz to była raczej zabawa i tak do tego podchodziłem. Tor olimpijski jest bardzo wymagającym torem ze względu na wiatr. Potrafi on się zmienić w przeciągu chwili. Sam tor jest położony w porcie, więc nie ma nic dookoła. Infrastruktura na samym torze jest dobra. To będą bardzo ciekawe igrzyska i mam nadzieję, że bardzo owocne dla polskich kajaków - przyznał reprezentant Polski.

Tuż za podium uplasowały się Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak. Reprezentantki Polski zajęły 4. pozycję w finale C2 na 500 metrów. W tej konkurencji nie mamy jeszcze kwalifikacji olimpijskiej. Podobnie jest w męskich kajakach. Na 200 metrów Paweł Kaczmarek był 7., a na 1000 metrów Rafał Rosolski odpadł w półfinale. W zawodach parakajakarzy Katarzyna Sobczak-Kozikowska zajęła 4. miejsce w KL3, a Jakub Tokarz był 8. w KL1.

W przyszłym roku przed igrzyskami olimpijskimi polscy kajakarze udadzą się na dwutygodniowe zgrupowanie do japońskiej miejscowości Ena. Przy okazji próby olimpijskiej przedstawiciele Polskiego Związku Kajakowego odwiedzi miejscowość i podpisali porozumienie o współpracy.