Vuelta a Espana: Jakobsen zwycięzcą ostatniego etapu, Sajnok trzeci!

• Data publikacji: 15.09.2019, 20:00

Fabio Jakobsen wygrał po finiszu z peletonu ostatni, 21. etap Vuelta a Espana. Szymon Sajnok zajął 3. miejsce. Triumfatorem całego wyścigu został Primoż Roglić.

Ostatni etap wyścigu dookoła Hiszpanii był płaski i przeznaczony dla sprinterów. Trasa z Fuenlabrady do Madrytu liczyła niewiele ponad 100 kilometrów. Połowa etapu prowadziła po rundach w stolicy Hiszpanii, gdzie zakończył się cały wyścig.

Na dojeździe do Madrytu kolarze jechali spokojnie. Potem odjechali Daniel Felipe Martinez (Kolumbia, EF Education First) i Diego Rubio (Burgos BH). Czołowa dwójka została dogoniona na ostatnich kilometrach. Wszystko rozstrzygnęło się na sprinterskim finiszu. O zwycięstwo walczyli Fabio Jakobsen i Sam Bennett. Lepszy był Holender. Na świetnej, trzeciej pozycji finiszował Szymon Sajnok. Polak z CCC Team minimalnie wyprzedził kolejnych kolarzy.

Jak można się było spodziewać, w czołówce klasyfikacji generalnej nie doszło do zmian. Po swój pierwszy triumf w Wielkim Tourze sięgnął Primoż Roglić. Kolarz Team Jumbo-Visma wyprzedził drugiego Alejandro Valverde o 2 minuty i 33 sekundy. Na podium stanęło dwóch Słoweńców, bo trzeci był Tadej Pogacar. Kolarz UAE Team Emirates wygrał klasyfikację młodzieżową. W punktowej triumfował Roglić, a w górskiej Geoffrey Bouchard. Najlepszą drużyną został Movistar Team.

Rafał Majka zakończył wyścig na 6. miejscu. Polak na tej samej pozycji uplasował się w Giro d'Italia. Tym samym jako drugi polski kolarz w historii ukończył dwa Wielkie Toury w tym samym sezonie w czołowej dziesiątce. Paweł Poljański (Bora-hansgrohe) zajął 57. miejsce, Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) był 74., Szymon Sajnok (CCC Team) 142., a Paweł Bernas (CCC Team) 149.