Criterium du Dauphine: etap dla Martina, żółta koszulka dla Thomasa

• Data publikacji: 08.06.2018, 16:35

Irlandczyk Daniel Martin został zwycięzcą piątego etapu wyścigu Criterium du Dauphine. Kolarz UAE Team Emirates zaatakował w końcówce etapu z metą na podjeździe na Valmorel. Drugie miejsce zajął Geraint Thomas, który został nowym liderem.

Piąty etap wyścigu w Delfinacie prowadził z Grenbole na szczyt Valmorel i liczył tylko 130 kilometrów. Rywalizacja kończyła się 10-kilometrową wspinaczką. Na samym początku etapu kolarze musieli pokonać dwie premie drugiej kategorii. Punkty na tych podjazdach zdobył lider klasyfikacji generalnej Dario Cataldo. Włoch potem odpadł z ucieczki, która liczyła 8 zawodników. Wśród nich był znany uciekinier Thomas de Gendt (Lotto Soudal).

Ostatni z uciekinierów Nicolas Edet został dogoniony przez peleton 4,5 kilometra przed metą. Z faworytów jako pierwszy zaatakował Marc Soler (Hiszpania, Movistar). Akcja Hiszpana została skasowana po pociągnięciu Adama Yatesa (Wielka Brytania, Mitchelton Scott). Jako kolejny na atak zdecydował się Daniel Martin (Irlandia, UAE Team Emirates). Tymczasem kontakt z czołówką stracili Michał Kwiatkowski i lider wyścigu Gianni Moscon.

W samej końcówce w pogoni za Martinem ruszył Geraint Thomas (Wielka Brytania, Team Sky). Daniel Martin wygrał z przewagą 4 sekund nad Thomasem, który został nowym liderem wyścigu. Trzeci finiszował Adam Yates. Michał Kwiatkowski i Gianni Moscon stracili ponad minutę. Polak zajął 22. pozycję. W klasyfikacji generalnej Kwiatkowski spadł na piąte miejsce.

Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) zajął 91. miejsce ze stratą 15 minut i 27 sekund do Martina.