Gimnastyka sportowa - PŚ: triumf gospodarzy

• Data publikacji: 05.09.2019, 10:00

Seria FIG World Challenge Cup powróciła pod koniec sierpnia. Tym razem 48. gimnastyków z 11. krajów świata rywalizowało w Mersin Gymnastics Hall (Turcja). Najlepsi okazali być się gospodarze, którzy aż pięciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Medale trafiły w ręce zarówno doświadczonych zawodników, jak i nowicjuszy. Wielu gimnastyków właśnie w Mersin zdobyło swoje pierwsze medale w serii FIG World Challenge Cup.

Gimnastycy i gimnastyczki reprezentujący kraj gospodarzy bezapelacyjnie triumfowali zdobywając aż dwanaście medali podczas czwartego z kolei Pucharu Świata. Pięciokrotnie stawali oni bowiem na najwyższym stopniu podium. Wśród panów występujących na kółkach zwyciężył Ibrahim Colak (Turcja), który zdobył 15.000 pkt. Również na poręczach najlepszy okazał być się reprezentant Turcji. Ferhat Arican, zeszłoroczny brązowy medalista Pucharu Świata w Mersin stanął na najwyższym stopniu podium uzyskując najwyższy wynik w finale, mianowicie 15.150 pkt. W konkurencji na drążku to ponownie tureccy gimnastycy nie mieli sobie równych. Umit Samiloglu obronił swój tytuł z ubiegłego roku i tym samym z wynikiem 14.000 pkt zdobył złoty medal; także srebro w tej konkurencji powędrowało do zawodnika gospodarzy, mianowicie Ahmeta Onder'a. Z kolei po raz pierwszy na podium zawodów z serii Pucharu Świata stanął reprezentujący Bułgarię Yordan Aleksandrov, który wywalczył dwa brązowe medale w konkurencji na drążku oraz na poręczach.

Reprezentantki Turcji również uszczęśliwiły publiczność zgromadzoną w Mersin Gymnastics Hall dwoma złotymi medalami wywalczonymi dla swojego kraju. Zaledwie 15-letnia Nazli Savranbasi triumfowała w konkurencji na poręczach zdobywając 12.500 pkt. Drugie złoto powędrowało do pochodzącej z Turcji Goksu Uctas Sanli, dla której to czwarty medal zdobyty podczas serii zawodów FIG World Challenge Cup, bowiem po raz pierwszy stanęła ona na podium Pucharu Świata w 2016 roku, z kolei dwa lata później triumfowała podwójnie w ćwiczeniach wolnych oraz na równoważni.

Puchar Świata w Mersin (Turcja) odbył się w dniach 30.08-1.09. Kolejnym przystankiem na gimnastycznej mapie świata będzie węgierska miejscowość Szombatheley, w której to zawody z serii FIG World Challenge Cup zagoszczą w dniach od 6. do 8. września br.