Judo - European Open: dziewięć medali Polaków na Słowacji

• Data publikacji: 09.09.2019, 00:00

W Bratysławie zakończył się turniej European Open w judo. Polacy w licznym gronie wybrali się do stolicy Słowacji, co przeniosło się także na nasze zdobycze medalowe. Ostatecznie biało-czerwoni wrócą do kraju z dziewięcioma medalami.

Bezkonkurencyjni okazali się Paweł Drzymał (-81 kg) i Kamil Grabowski (+100 kg). Drzymał w drodze do półfinału pokonał kolejno Włocha Falcone, Brytyjczyka Cusacka, Portugalczyka Martinho oraz Izraelczyka Mamistvalove. W półfinale Polak spotkał się z Yunusem Bekmurzaevem i wyszedł zwycięsko z tej konfrontacji, a w finale spotkał się z bratem wcześniej pokonanego Białorusia - Yusupem i również odniósł zwycięstwo.

Kamil Grabowski aby znaleźć się w półfinale musiał wygrać dwie walki. Najpierw pokonał Węgra Kerstnera, a następnie okazał się lepszy od Rumuna Koncza. W półfinale na naszego reprezentanta czekał Kazach Kalidolda, który również musiał uznać wyższość Polaka. Grabowski w walce o zwycięstwo w całym turnieju pokonał Ukraińca z gruzińskimi korzeniami Nodara Machutadze.

W Bratysławie zdobyliśmy także cztery srebrne medale. Jako pierwsza ten krążek wywalczyła w kategorii -48 kg Ewa Konieczny, która po pokonaniu Niemki Schneider, Chorwatki Matijevic i Włoszki Adrasti w finale nie sprostała innej z reprezentantek Italii Michaeli Fiorini.

Aż dwa medale zdobyliśmy w kategorii -52 kg. Ze świetnej strony zaprezentowała się Katarzyna Wiszniewska, która uporała się z Włoszką Tomaselli, Brytyjką Dunn i Niemki Wurfel zameldowała się w półfinale w którym pokonała Słowenkę Teję Tropan, jednak w finale musiała uznać wyższość Węgierki Knetig. Ze wspomnianą wcześniej Słowenką walkę o trzecie miejsce stoczyła Aleksandra Kaleta. Nasza młoda judoczka podobnie jak jej koleżanka z reprezentacji uporała się ze Słowenką i zajęła trzecie miejsce.

Dwa miejsca na podium trafiły także do Polski w kategorii -100 kg, gdzie z medali cieszyli się Daniel Moskal i Kacper Szczurowski. Obaj Polacy błyskawicznie awansowali do półfinału, a oprócz nich w tej fazie turnieju znalazł się także trzeci z Polaków - Dominik Majowski i w ten oto sposób doszło do bratobójczego pojedynku w którym Moskal pokonał Majowskiego, a Szczurowski w drugim półfinale przegrał z Niemcem Kurbjeweitem Garcią. Z tym też zawodnikiem w finale poległ Moskal. W walkach o brąz Majowski przegrał z z Bułgarem Borisem Giorgievem, a Szczurowski pokonał Słowaka Mateja Hajasa.

Dobry start ma także za sobą Paula Kułaga, która zmieniła kategorię wagową i zdecydowała się walczyć w kategorii +78 kg. Polka na inaugurację wyeliminowała Chorwatkę Zrinkę Miocic, dzięki czemu awansowała do półfinału w którym uporała się z inną Chorwatką Tiną Radic. W finale Polka nie sprostała natomiast Słowence Torkar.

Brązowy medal w kategorii -70 kg przypadł Karolinie Miller, która na początek turnieju pokonała Niemkę Gantner i awansowała do półfinału. Tam rywalką Polki była inna reprezentantka Niemiec Julie Hoelterhoff i niestety okazała się lepsza od naszej reprezentantki, jednak Miller się nie poddała i w walce o trzecie miejsce pokonała Ukrainkę Antykalo.