Tenis – US Open: debiutantka mistrzynią! Andreescu lepsza od Williams!

• Data publikacji: 07.09.2019, 23:59

Bianca Andreescu mistrzynią US Open w swoim debiucie w nowojorskim turnieju! Kanadyjka pokonała legendarną Serenę Williams, która zostaje (przynajmniej na razie) z 23. wielkoszlemowymi triumfami na koncie. Zawodniczka pochodzenia rumuńskiego we wszystkich trzech dotychczasowych występach wielkoszlemowych nie przeszła drugiej rundy.

Fakt, że zaledwie 19-letniej Kanadyjce brakuje wielkoszlemowego doświadczenia i jak dotąd nie miała udanego występu w turnieju tej rangi, a w US Open debiutowała, nie oznacza, że osiągnięcie przez nią finału było wielką sensacją. Bianca Andreescu zanotowała w ostatnim czasie niesamowity progres i ma już na swoim koncie ważne triumfy w Indian Wells i Toronto. W tym drugim w finale wygrała ze swoją sobotnią rywalką – Sereną Williams, choć należy pamiętać, że Amerykanka poddała tamten mecz w trakcie pierwszego seta z powodu kontuzji.

W finale US Open obydwie tenisistki były w pełni zdrowia. Od początku jednak lepiej grała ta, która urodziła się 9 miesięcy po pierwszym wielkoszlemowym triumfie reprezentantki gospodarzy. Andreescu już w pierwszym gemie zdobyła przewagę przełamania. Grała bardzo skutecznie, inteligentnie i niemal bezbłędnie, czego nie można było powiedzieć o Williams. Kanadyjka dość pewnie przewagę utrzymała. Wywalczyła piłkę setową na 6-3 przy serwisie rywalki. Williams popełniła podwójny błąd serwisowy i to nastolatka zbliżyła się do debiutanckiego triumfu.

Drugi set zaczął się podobnie. Tenisistka rozstawiona z "15" zdobyła breaka na 2-0. Wydawało się jednak, że Williams zdoła "powrócić" do meczu. Odrobiła stratę przełamania, zaczęła grać nieco lepiej i była dwie piłki od stanu 2-2. Nie zdołała wyrównać i... po kilkunastu minutach oglądaliśmy pierwszą piłkę mistrzowską, gdyż Andreescu wygrała kolejne gemy. Miała dwie okazje do zakończenia meczu przy swoim podaniu, ale Williams się obroniła, a na dodatek przełamała rywalkę. Wkrótce wyrównała na 5-5. Kanadyjka wówczas odzyskała jednak rytm swojej gry. Przerwała serię rywalki i przy serwisie Williams miała kolejne dwa meczbole. Drugiego z nich wykorzystała, zostając pierwszą kanadyjską triumfatorką turnieju wielkoszlemowego w singlu w erze open.

Bianca Andreescu (CAN) [15] – Serena Williams (USA) [8] 6-3 7-5