Pięciobój nowoczesny: tytuł dla Belauda

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 07.09.2019, 20:40

Francuz Valentin Belaud został mistrzem świata w pięcioboju nowoczesnym. Polacy - Szymon Stasiak i Sebastian Staśkiewicz zajęli odległe miejsca.

Francuski pięcioboista prezentował się w Budapeszcie kapitalnie. Już po wczorajszej szermierce był drugi, dziś pewnie sięgnął po tytuł mistrzowski i olimpijską kwalifikację. Co prawda na pływalni miał dopiero 17. czas (02:03.97), ale na parkourze zaliczył bezbłędny przejazd i na koncie zapisał komplet punktów. Na trasie kombinacji nie miał sobie równych. Szybko objął wyraźne prowadzenie i do mety dobiegł niezagrożony - z przewagą 15 sekund nad resztą stawki.

O srebrny medal zaciętą walkę stoczyli Joseph Choong i dwóch Koreańczyków - Jun Woongtae i Jihun Lee. Zdobywca tegorocznego Pucharu Świata był najlepszy na pływalni, do czego swoich kibiców zdołał już przyzwyczaić. Dobrze poradził sobie też w jeździe konnej, gdzie oddał tylko siedem punktów. Koreańczycy w tych konkurencjach zaprezentowali się słabiej, wydawało się więc, że Choong raczej zagrozi Francuzowi niż będzie się musiał oglądać za plecy. Jednak Woongtae wykrzesał na trasie biegu wszystkie siły i Brytyjczyka dogonił. Kwestia srebrnego medalu rozstrzygnęła się na finiszowych metrach, minimalnie szybszy był zawodnik z Europy. Koreańczyk mógł się za to cieszyć nie tylko z brązu czempionatu globu, ale także z olimpijskiej kwalifikacji. Choong zdobył ją już wygrywając finał Pucharu Świata, tak więc jedna z przepustek przewidzianych dla medalistów mistrzostw została alokowana dla najlepszych zawodników rankingu olimpijskiego, który zamknięty zostanie w czerwcu przyszłego roku.

Polacy startowali dziś słabo, zresztą wczoraj w szermierce nie pokazali też nic wielkiego. Sebastian Stasiak w pływaniu był 18. (02:04.28), a na parkourze zdobył 286 punktów, co przy wysokim poziomie konkurencji dało mu 21. pozycję. Na trasie biegu i w strzelaniu szło mu średnio i w efekcie metę przeciął jako 25. Szymon Staśkiewicz i na pływalni i w kombinacji zaprezentował się praktycznie najsłabiej z finałowej stawki. W jeździe konnej też bez rewelacji - 280 punktów to było dziś miejsce w czwartej dziesiątce. W klasyfikacji końcowej nasz zawodnik zajął przedostatnie, 35. miejsce.

W klasyfikacji drużynowej Koreańczycy wyprzedzili Węgrów i Brytyjczyków. Polacy na miejscu 13.

Jutro na zakończenie mistrzostw zawody sztafet mieszanych.