Pięciobój nowoczesny: Silkina mistrzynią świata

• Data publikacji: 06.09.2019, 20:57

Białorusinka Volha Silkina została mistrzynią świata w pięcioboju nowoczesnym. Oktawia Nowacka nie ukończyła konkurencji, Anna Maliszewska była 26.

Białorusinka prowadziła już po rozegranej wczoraj rundzie rankingowej w szermierce. Dziś nie oddała prowadzenia ani na chwilę i zasłużenie, aczkolwiek ciut niespodziewanie wywalczyła tytuł mistrzyni świata. Na pływalni uzyskała 12. czas (02:13.64), kapitalnie spisała się natomiast na parkurze, gdzie straciła jedynie trzy punkty za przekroczenie limitu czasu. Do kombinacji ruszyła jako pierwsza i pewnie dobiegła do mety na tej pozycji.

O drugie miejsce zaciętą walkę stoczyły Brytyjka Kate French i Włoszka Elena Micheli. W szermierce minimalnie lepsza była French, ale już po pływaniu zaraz za Białorusinką plasowała się Włoszka. Niewielką przewagę nad rywalką utrzymała po jeździe konnej, a na trasie biegu panie poruszały się tuż obok siebie. Zakończyło się sprinterską rozgrywką, z której minimalnie lepiej wyszła Włoszka i stanęła na drugim stopniu podium.

Do walki o czołowe miejsca nie włączyły się Polki. Oktawia Nowacka, która tak udanie zaprezentowała się w eliminacjach już wczoraj czuła się słabo na strzelnicy. Dziś uzyskała 15. wynik na pływalni  (02:14.44 - 3 sekundy słabszy niż w eliminacjach), co przesunęło ją nieco w górę klasyfikacji, ale do jazdy konnej już nie przystąpiła. Brązowa medalistka igrzysk z Rio nadal nie ma kwalifikacji na Tokio. Nie ma jej też i Anna Maliszewska. Nasza zawodniczka po słabej wczorajszej szermierce dziś się nieznacznie poprawiła, a złożyło się na to 25. miejsce na pływalni (02:18.41), dość slaby przejazd na parkourze (266 punktów) i niezły bieg ze strzelaniem. Niemniej 26. miejsce jest dalekie od jej i naszych oczekiwań i możliwości.

Drużynowo oczywiście triumfowały Białorusinki, wyprzedzając Brytyjki i Niemki. Polki na miejscu 11.

Medalistki zapewniły sobie start na igrzyskach olimpijskich w Tokio. French miała kwalifikację zdobytą już na mistrzostwach Europy, trzecia kwalifikacja przewidziana do zdobycia w Budapeszcie została alokowana do rankingu UIPM, który zostanie zamknięty 1 czerwca 2020 - siedem najlepszych zawodniczek otrzyma bilety na igrzyska.