Triathlon – WTS: Zaferes i Luis mistrzami świata

• Data publikacji: 31.08.2019, 21:43

Amerykanka Katie Zaferes i Francuz Vincent Luis zostali nowymi mistrzami świata w triathlonie, dzięki wygraniu cyklu World Triathlon Series. Triathlonistka zza oceanu zwyciężyła także w finałowym wyścigu, podczas gdy u mężczyzn najszybszy był Norweg Kristian Blummenfelt. Polacy niestety – tak jak przez cały sezon – nie startowali.

Kobiety

Katie Zaferes w finałowym wyścigu potwierdziła swoją dominację w tym sezonie. Zwyciężyła z czasem 2:02:45. Na finiszu minimalnie, o 4 sekundy, wyprzedziła drugą zawodniczkę sezonu – Jessicę Learmonth z Wielkiej Brytanii. Całe podium sobotniego wyścigu ułożyło się tak samo jak podium cyklu, gdyż trzecia na mecie była druga z Brytyjek – Georgia Taylor-Brown. Finiszowała 18 sekund po triumfatorce. Czwarta Rachel Klamer z Holandii straciła do podium 41 sekund.

W klasyfikacji sezonowej Zaferes uzbierała 6175 punktów. Druga Learmonth ma już "tylko" 5326 oczek, a trzecia Taylor Brown 5191. Czwarte miejsce zajęła Amerykanka Taylor Spivey, ale do podium zabrakło jej wiele. Jej dorobek to 4651 punktów. Dla Zaferes to pierwszy tytuł mistrzowski. Przed rokiem zajęła drugie miejsce. Broniąca tytułu Brytyjka Vicky Holland w tym sezonie była 12.

Mężczyźni

Finałowy wyścig mężczyzn wygrał z czasem 1:50:47 Norweg Kristian Blummenfelt. O 16 sekund wyprzedził drugiego w cyklu World Triathlon Series Mario Molę z Hiszpanii, a o 31 kolejnego z triathlonistów z Półwyspu Iberyjskiego – Fernando Alarzę. Vincent Luis, który triumfował w całym cyklu, był w sobotę piąty z wynikiem 1:51:53.

Luis uzbierał w klasyfikacji generalnej 5095 punktów. Tym samym przerwał wieloletnią hiszpańską dominację. Przez ostatnie trzy sezony mistrzem świata zostawał Mario Mola, a w latach 2013-2015 Javier Gomez. W tym sezonie zajęli oni odpowiednio drugie (4939 pkt.) i trzecie (4533 pkt.) miejsce.