Badminton - ME U17: ćwierćfinał nie dla Polski

• Data publikacji: 31.08.2019, 22:05

Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w grupie 1. turnieju drużynowego na rozgrywanych w Gnieźnie Mistrzostwach Europy U17 w badmintonie. Drogę do ćwierćfinału zamknęli nam faworyzowani Duńczycy.

Już po losowaniu grup turnieju drużynowego wiadomo było, że o awans do ćwierćfinału mistrzostw, czyli zajęcia w grupie pierwszego miejsca, będzie szalenie ciężko. Duńczycy to światowa potęga w tym sporcie i choć w ostatnich latach w młodzieżowych kategoriach nie dominują już tak jak dawniej, to ich odpadnięcie po fazie grupowej byłoby sporą sensacją. Mecz z Duńczykami zaczął się dla nas dobrze. Joanna Podedworny nie przestraszyła się o dwa lata starszej i wyżej notowanej Simony Pilgaard. W pierwszym secie początkowo prowadziła Dunka, ale w końcówce nasza młoda zawodniczka odrobiła straty i wykorzystała pierwszą lotkę setową. W drugim dominacja Podedworny byla już wyraźna, Polka zmuszała rywalkę do błędów, alebo mocnymi atakami uniemożliwiała jej skuteczny odbiór. Wygrała do 13. Nieźle swój mecz zaczął też Andrzej Niczyporuk. W pierwszej partii był równorzędnym rywalem dla Madsa Moellera, nawet momentami był na prowadzeniu. Ostatecznie partię minimalnie przegrał, a w drugiej Duńczyk nie dał mu już szans, zwyciężając do 6.

W grach podwójnych duńskie pary nie straciły seta. Najbliżej sukcesu były Julia Płąwecka i Daria Zimnol, które miały szansę na wygraną w drugiej partii meczu z Simoną Pilgaard i Anną Ryberg, ale ostatecznie przegrały do 19. Walczyli z rywalami i Szymon Ślepecki z Mikołajem Szymanowskim i Jakub Melaniuk z Darią Zimnol. Moc duńskich par byłą jednak zbyt duża, by myśleć w odwróceniu losów meczu.

Szczegółowe wyniki meczu Polska - Dania

W wieczornym, ostatnim meczu grupowym Polacy zmierzyli się z Bułgarami. Stawką było drugie miejsce w grupie, bo wcześniej nasi rywale pokonali Litwinów 4:1. Obie drużyny grały nieco przygaszone, stawka meczu nie byłą wysoka. Na szczęście więcej motywacji wycisnęli z siebie Polacy i mecz wygrali. Po raz kolejny z dobrej strony zaprezentowała się Podedworny, w trzech setach pokonując Gerganę Pavlovą. Dobrą dyspozycję tym razem przez cały mecz utrzymał nasz singlista - Mikołaj Szymanowski w dwóch setach pokonał Evgeni Paneva.

Z korzystnej strony zaprezentowały się też nasze pary. Jakub Melaniuk i Szymon Ślepecki wysoko pokonali Georgii Kalinichova i Stivana Nikolaeva. Trzysetowy bój stoczyły za to Daria Zimnol i Julia Pławecka z Tanyą Ivanovą i Gerganą Pavlovą. Po ponad 40 minutach gry z boiska jako triumfatorki zeszły Polki. Wreszcie w grze mieszanej Andrzej Niczyporuk i Julia Wójcik zmierzyli się ze Stivanem Nikolaevem i Mihaelą Zlatanovą. Po kolejnym długim zaciętym meczu lepsza okazała się para bułgarska, zdobywając dla swojej drużyny honorowy punkt.

Szczegółowe wyniki meczu Polska - Bułgaria

Kompletne zestawienie ćwierćfinałów poznamy jutro, po ostatnich meczach grupowych.