Kolarstwo górskie - MŚ: Ferrand Prevot mistrzynią świata po emocjonującym wyścigu

• Data publikacji: 31.08.2019, 19:45

Pauline Ferrand Prevot triumfowała w wyścigu elity na mistrzostwach świata w kolarstwie górskim (XCO) w kanadyjskiej Mont-Sainte-Anne. Na podium stanęły także Jolanda Neff i Rebecca McConnell.

Wyścig elity kobiet składał się z kilometrowego dojazdu oraz 6 rund o długości 4 kilometrów. Okrążenie było niezwykle trudne. Nachylenie na najtrudniejszym podjeździe wynosiło nawet ponad 30%. Na starcie stanęły Aleksandra Podgórska i Maja Włoszczowska. Na pierwszym okrążeniu od reszty stawki odjechały: obrończyni tytułu Kate Courtney, Jolanda Neff i Rebecca McConnell. Neff jeszcze przed zakończeniem pierwszej rundy uzyskała przewagę nad Amerykanką i Australijką. Polki jechały na dalekich lokatach, na przełomie czwartej i piątej dziesiątki z dużą stratą do czołówki.

Do Neff dojechały Courtney i McConnell. Na podjeździe na drugiej rundzie zaatakowała ponownie Jolanda Neff. Utrzymała się za nią tylko Rebecca McConnell. Kate Courtney została i zbliżyły się do niej kolejne rywalki, a najbardziej Anne Tauber i Pauline Ferrand-Prevot. Na trzecim okrążeniu problemy miała Jolanda Neff. Skorzystała z tego McConnell, która podkręciła tempo i odjechała od rywalki. Samotnie na trzeciej pozycji jechała Pauline Ferrand Prevot.

Australijka miała już pół minuty przewagi. Do Neff dojechała Ferrand-Prevot i od razu zaatakowała Szwajcarkę. Reprezentantka Francji nie zwalniała. Pod koniec czwartej rundy dojechała do McConnell i zostawiła Australijkę. Francuzka cały czas jechała bardzo mocno i przed ostatnią rundą miała 41 sekund przewagi nad McConnell oraz minutę i 2 sekundy nad Neff. Maja Włoszczowska na kolejnych okrążeniach wyprzedzała kolejne rywalki i plasowała się w granicach 20. miejsca.

Rebecca McConnell osłabła i została wyprzedzona przez Jolandę Neff. Szwajcarka nie miała już szans na doścignięcie Ferrand Prevot. Francuzka sięgnęła po tytuł mistrzyni świata. Wcześniej triumfowała na mistrzostwach świata elity w 2015 roku w Vallnord. Neff (43 sekundy straty) i McConnell (1:17 straty) dojechały odpowiednio na 2. i 3. miejscu. Zdobycie medalu przez Szwajcarkę było przewidywane, ale brąz dla Australijki jest niespodzianką.

Maja Włoszczowska zajęła ostatecznie 17. miejsce. Nasza dwukrotna medalistka olimpijska pojechała na miarę swoich aktualnych możliwości, które w sezonie pełnym kontuzji nie sięgają walki o medale. Aleksandra Podgórska zajęła 34 miejsce.

Wcześniej rozegrano wyścig kobiet do lat 23 na dystansie 21,5 kilometra. Mistrzynią świata została Sina Frei. Szwajcarka wyprzedziła o 31 sekund Laurę Stigger i o 36 sekund Loanę Lecomte. Gabriela Wojtyła zajęła 17. miejsce ze stratą 7 minut i 39 sekund. Stawką były także kwalifikacje olimpijskie. Zdobyły je dla kraju najlepsze dwie zawodniczki w kategoriach elity i U23. Tym samym przepustki do Tokio trafiły do: Francji, Szwajcarii, Austrii i Wielkiej Brytanii (w wyniku relokacji).