Roland Garros: Chan i Dodig pierwszymi mistrzami w tym roku

• Data publikacji: 07.06.2018, 17:10

Tajwańsko-chorwacki duet Latisha Chan/Ivan Dodig pokonał w finale gry mieszanej na Roland Garros kanadyjsko-chorwacką parę Gabriela Dabrowski/Mate Pavić. Zacięty pojedynek zakończył się po super tiebreaku.

Spodziewano się wyrównanego spotkania, choć w pierwszym secie nie było ono takie. Chan i Dodig zdecydowanie lepiej weszli w ten mecz. Szybko zdobyli dwa przełamania i prowadzili już 4-0. Dabrowski i Pavić zdołali wygrać w tym secie tylko jednego gema, raz broniąc swój serwis, choć w szóstym gemie spotkania przy serwisie pary tajwańsko-chorwackiej było 0-40. Chan i Dodig wybronili się jednak, a w kolejnym gemie wywalczyli piłkę setową, którą wykorzystali.

W drugim secie obraz gry był zupełnie inny. Była to partia bardzo wyrównana, bardziej zgodna z oczekiwaniami kibiców i ekspertów. Tym razem pierwsze przełamanie miało miejsce dopiero w 8. gemie. Na prowadzenie 5-3 wyszli zwycięzcy pierwszego seta, dzięki czemu już tylko jeden gem dzielił ich od zwycięstwa w meczu. Zabrakło im jednak nieco zimnej krwi. W kolejnym gemie pochodząca z Polski Kanadyjka i Chorwat wywalczyli break-pointa, którego wykorzystali. Ostatecznie set zakończył się tiebreakiem. W nim Chan i Dodig prowadzili już 5-1, jednak znowu zabrakło im chłodnej głowy. Przegrali 6 punktów z rzędu, oddając tym samym seta!

O tym, kto wzniesie puchar zadecydował więc super tiebreak. W nim cały czas niewielkie prowadzenie utrzymywali Chan i Dodig. Tym razem zachowali pewność siebie i wygrali 10-8. W ten sposób po raz pierwszy w karierze wygrali wielkoszlemowy turniej gry mieszanej.

Wcześniej ich najlepszym wielkoszlemowym wynikiem w tej konkurencji był finał Australian Open. Chan osiągnęła go w roku 2011, a Dodig w 2017. Obydwaj mieli już jednak po jednym wielkoszlemowym triumfie. Chorwat wygrał w Paryżu w 2015 roku turniej deblowy, a Chan w zeszłym roku była najlepsza w grze podwójnej na US Open. Gabriela Dabrowski nie obroniła więc tytułu zdobytego tu przed rokiem w parze z Hindusem Rohanem Bopanną. Zarówno ona, jak i Pavić nie zdołali powtórzyć swojego sukcesu z tegorocznego Australian Open.

Latisha Chan/Ivan Dodig (TPE/CRO) – Gabriela Dabrowski/Mate Pavić (CAN/CRO) 6-1 6-7(5) [10-8]