Gimnastyka artystyczna - Challenge Cup: sprawdzian formy w Rumunii

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 26.08.2019, 18:06

Rywalizację w zawodach Pucharu Challenge w Klużu-Napoce zdominowała reprezentantka Izraela Linoy Ashram. W Rumunii zabrakło jednak wielu zawodniczek ze światowej czołówki. Debiut w międzynarodowych zawodach tej rangi zaliczyła Małgorzata Roszatycka. Na planszy wystąpiła także polska zbiorówka.

Zawody Pucharu Challenge w Klużu-Napoce to dla gimnastyczek kolejna okazja, by sprawdzić formę przed zbliżającymi się mistrzostwami świata. Z wyjazdu do Rumunii zrezygnowało jednak wiele zawodniczek ze światowego topu z najlepszymi Rosjankami i Bułgarkami na czele. Do kwalifikacji wieloboju indywidualnego przystąpiło 37 „artystek”. Główną faworytką zmagań – pod nieobecność sióstr Awerinych – była Linoy Ashram. Reprezentantka Izraela musiała jednak stoczyć wyrównaną walkę o zwycięstwo z Rosjanką Jekateriną Selezniewą. W łącznej klasyfikacji Ashram uzykała wynik lepszy od rywalki o niespełna pół punktu – 88.850. Na podium stanęła także kolejna zawodniczka z Izraela Nicol Zelikman, a dalsze lokaty zajęły: Ukrainka Włada Nikolczenko, Rosjanka Daria Trubnikowa i Gruzinka Salome Pażawa.

Debiut w zawodach rangi Challenge Cup zaliczyła Małgorzata Roszatycka. Polka w klasyfikacji łącznej wieloboju zajęła 29 miejsce z wynikiem 60.950. Najwyższe miejsce Polki to 22 pozycja w rywalizacji ze wstążką (15.150). W układach z pozostałymi przyborami Roszatycka była klasyfikowana na przełomie trzeciej i czwartej dziesiątki (obręcz – 16.150 i 29 miejsce; piłka – 15.600 i 31 miejsce; maczugi – 14.050 i 32 miejsce).

Dwa finały z poszczególnymi przyborami padły łupem Linoy Ashram (obręcz i wstążka). Reprezentantka Izraela zdobyła także srebro w rywalizacji z maczugami, a w układzie z piłką znalazła się poza podium. Złote medale w Klużu-Napoce zgarnęły także Jekaterina Selezniewa (piłka) oraz Włada Nikoczenko (maczugi). Na podium stawały Nicole Zelikman, Daria Trubnikowa, Alexandra Agiurgiuculese i zawodniczka gospodyń Denisa Mailat.

W zmaganiach zbiorówek oglądaliśmy 7 ekip narodowych, w tym reprezentację Polski w składzie: Milena Górska, Aleksandra Majewska, Aleksandra Wlaźlak, Katarzyna Chmielewska i Alicja Dobrołęcka. O zwycięstwo w wieloboju walczyły drużyny z Izraela i Azerbejdżanu. Ostatecznie triumfowały Izraelki z notą 50.250 – o  0.400 pkt. lepszą od Azerek. Na podium zawody ukończyły także Ukrainki (47.950), a tuż za nimi uplasowały się Węgierki (47.500). Polki na tle ekip aspirujących do walki o kwalifikacje olimpijskie do Tokio wypadły słabo. Z notą łączną 42.350 Biało-Czerwone zajęły ostatnią pozycję w stawce. Na półmetku rywalizacji nasze zawodniczki wyprzedzały zbiorówkę niemiecką – za układ z piłkami Polki otrzymały notę 22.550, co było 6 wynikiem dnia. Słabszy występ z obręczami i maczugami (19.800) zepchnął nas na koniec tabeli.

W finałach nie było lepiej. Nasze reprezentantki zarówno w układzie z piłkami, jak i z obręczami i maczugami zajęły ostatnie miejsce. Różnice punktowe między Polkami a resztą stawki były bardzo wyraźne – w obu układach wynosiły ponad 4 punkty, a na tym poziomie jest to przepaść. Oba finały z poszczególnymi przyborami wygrały zawodniczki z Ukrainy. Trzeba pamiętać, że na starcie zabrakło kilku innych drużyn, które podczas mistrzostw świata będą walczyć o bilety do Tokio m.in. zbiorówek z Białorusi, Chin i Uzbekistanu.